Дата
Урок
Біологія 6 кл
|
|
Тема : Плід, поширення плодів.
Лабораторне дослідження . Будова плода. Інструктаж з БЖД
|
Мета уроку: Сформувати поняття
про плоди особливості їхньої будови і різноманітність, значена»
плодів у житті рослин; продовжувати формуванню умінь і навичок роботи з
лабораторним матеріалом виконувати і оформлювати лабораторну роботу, робити
відповідні записи і висновки.
Тип уроку: Комбінований урок.
Методи і засоби:
Інформаційно-рецептивні, практичні.
Обладнання: колекції плодів,
муляжі та картинки плодів плодів, гербарні зразки з квітками і плодами, таблиці
«Типи плодів », «Сухі плоди», «Соковиті
плоди».
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
учнів
Дзвенить дзвінок,
Урок почався.
І учні всі за партами сидять.
Вже вуха їхні,
Очі, руки
Готові нові знання сприймать!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Урок почався.
І учні всі за партами сидять.
Вже вуха їхні,
Очі, руки
Готові нові знання сприймать!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Біологічний диктант «Спіймай слово» .
1. Після запилення відбувається
– запилення, запліднення ,
проростання
2. Потрапивши на приймочку
маточки, пилкове зерно – улітає, падає, проростає
3. Проростаючи, пилкове зерно
утворює - пилкову колбу, пилкову
трубку , пилкову нитку
4. Пилкова трубка росте через
стовпчик зав'язі і потрапляє до – зав’язі, маточки, зародкового мішку
5. Повійне запліднення у покритонасінних відкрив – Навашин С. Г., Г.С. Найдений , М.С.
Гавриловський
6. Один спермій зливається з – центральною
клітиною, яйцеклітиною, іншим
спермієм
7. Інший зливається з - з зиготою, вторинною клітиною, яйцеклітиною
8. Після злиття спермію з центральною клітиною
утворюється – первинний ендосперм, вторинний
ендосперм, ендокард
9. Після злиття спермію з
яйцеклітиною утворюється – зародок, листок , сім’ядолі
10. Перші листочки зародка
називають – сім’ядолі , листки, пелюстки
11.Насіннина розвивається з - пилку, маточки, насінного
зачатка
12. Після запліднення з насінного зачатка формується плодоніжка
, мезокарп, насінина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Швидко насіння розвивається в зав’язі
соковитій.
В лоні плодів наливних спіють
вони,
Так закінчується круг і за
ним починається повий
Ш. Повідомлення теми уроку
IV. Вивчення нового
матеріалу
Дійсно, насіння визріває у
соковитій зав'язі усередині плоду. Що ж таке плід? Яке його значення у житті
Квіткових рослин?
Плід — це
видозмінена у процесі запліднення квітка. Плід – це репродуктивний орган
квіткових рослин.
Прийом . Здивуй!
Учитель демонструє саморобні
колекції «Насіння злаків» і «Насіння тропічних рослин» (картинки ) та повідомляє
учням цікаві факти.
• Стародавні греки
вчинили правильно, коли до сузір'я
олімпійських богів добавили богиню землеробства. Адже
навіть верховний бог Юпітер не міг жити без хліба. А що
вже прості смертні! Пам'ять людства ще зберігала спогади
про матріархат, тому землеробство очолила білява богиня
Цецера з косами, сплетеними з колосків.
олімпійських богів добавили богиню землеробства. Адже
навіть верховний бог Юпітер не міг жити без хліба. А що
вже прості смертні! Пам'ять людства ще зберігала спогади
про матріархат, тому землеробство очолила білява богиня
Цецера з косами, сплетеними з колосків.
• Ботаніки
вважають, що пшениця не тільки основна, але
й найдавніша зернова культура. Ті плоди — зернівки — можуть тривалий час зберігати свою схожість, не втрачати смаку.
У давніх житлах у Швейцарії знайшли зерна віком 4 тис.
років, а в Єгипті в піраміді Дашур заховані в камінні вони
й найдавніша зернова культура. Ті плоди — зернівки — можуть тривалий час зберігати свою схожість, не втрачати смаку.
У давніх житлах у Швейцарії знайшли зерна віком 4 тис.
років, а в Єгипті в піраміді Дашур заховані в камінні вони
Ягода
|
Соковитий
багатонасінний плід; оплодень соковитий, м'який, тверді покриви насіння
утворені покривами насінного зачатка (аґрус, томат, картопля)
|
Кістянка
|
Соковитий однонасінний
плід; шкірка, м'якоть і тверда кісточка утворені шарами оплодня (вишня,
слива, персик, абрикоса)
|
Яблуко
|
Соковитий багатонасінний плід;
соковита частина утворюється внаслідок зростання оплодня та квітколожа, яке обростає
його (Яблоко, груша)
9яблуня, груша, айва)
|
Горіх
|
Сухий однонасінний плід із здерев'янілим оплоднем (ліщина)
|
Зернівка
|
Сухий однонасінний
плід; тонкий оплодень дуже щільно прилягає до насінної шкірки, плід є
нерозкривним (злаки)
|
Сім'янка
|
Сухий однонасінний плід
з тонким шкірястим оплоднем (соняшник)
|
Біб
|
Сухий багатонасінний плід;
насіння прикріплене до стулок зав'язі зсередини (горох)
|
Стручок
|
Сухий багатонасінний
плід; насіння розміщується на перегородці між стулками (капуста,
чистотіл)
|
Гарбузина
|
М'ясистий багатонасінний плід (патисон, кабачок, гарбуз)
|
Коробочка
|
Сухий багатонасінний плід (тюльпан, мак, дурман)
|
Складна кістянка
|
Соковитий плід, утворений
зрослими кістянками, розташованими на спільному квітколожі (малина,
ожина)
|
2. Робота з таблицею. Різноманітність
плодів сухих і соковитих, характерні особливості їхньої будови — розповідь з
елементами бесіди, демонстрація колекції плодів, муляжів, мал. підручника,
таблиць, виконання лабораторної роботи.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА
№ 10. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ
ПЛОДІВ
Мета: ознайомитися з будовою і
різноманітністю плодів, навчитися відрізняти тили плодів. Об'єкти, обладнання і
навчальні посібники: колекції плодів, муляжі, препарувальний набір, таблиці, підручник.
Хід роботи.
Завдання 1. Вивчити будову
оплодня на прикладі кістянки соковитої
1. Розгляньте
кістянку, за допомогою пінцета чи препарувальної голки зніміть шкірочку (це
зовнішній шар оплодня - екзокарп),
відокремте м'ясисту частину оплодня (середній шар - мезокарп) від кісточки. Дослідіть кісточку (внутрішній шар оплодня
- ендокарп), у середині знаходиться насіння.
2. Намалюйте будову кістянки у
розрізі і позначте назви шарів оплодня.
2. Ознайомитися з
різноманітністю соковитих плодів
Висновок:
1. Плід — видозмінена у процесі запліднення
(квітка). Він складається з (оплодня) і (насіння). (Оплодень) буває сухий і
соковитий. В природі ще існують збірні або складні плоди – супліддя.
2. До соковитих плодів
відносять (кістянку) — вишня, абрикос, черемха, (ягоду) — томат, картопля, смородина,
(гарбуз) — огірок, диня, патісон, (суницю) — суниця, полуниця.
3. Сухі плоди бувають:
(розкривні) і (нерозкривні). До перших відносять (біб) — квасоля, горох,
клевер, (коробочку) — мак, чистотіл, петунія, блекота, (стружок) — грицики
звичайні, ікотник, дика редька. Нерозкривними плодами є: (горіх) — ліщина,
береза, бук, (крилатка) — ясен, (сім'янка) — кульбаба, соняшник, айстра,
(зернівка) — рис, просо, жито, очерет. 4. Плоди відіграють важливу роль у живленні) рослин.
Завдання «Знайди помилку» Суперечка плодів
Одного літнього сонячного дня, проходячи повз городні
зарості, я почула суперечку.
— Я —
королева всіх плодів. Я соковита Й солодка, як ніхто, — сказала Диня, повертаючи свій жовтий бік до Сонця.
— Ні. я, — заперечила
Картопля. —
Мене варять, мене труть, пироги з мене печуть.
Круглобокий Баклажан аж посинів від злості.
— У нашому роду
ніколи не виникали подібні суперечки, — сердито
промовив він.
— Почекайте. — перебила
його Петрушка. —
Я зараз в усьому розберуся.
Довго вони сперечались, уже зовсім стемніло, але так і не
дійшли спільної думки.
Розсудіть суперечку. (Бульба
картоплі, петрушка – це не плоди. Бульба – це видозмінений пагін, петрушка –
корінь)
V.
Узагальнення і систематизація вивченого
1.
Вчитель показує малюнок із зображенням плодів, а учні повинні написати, який
цей плід сухий чи соковитий та як називається.
2.Завдання 2 в робочому зошиті. с 46
Тестові
завдання
1.Частина рослини на якій утримується плід
а)чашолистик
; б)плодолистик ; в) плодоніжка ;
2.Мясиста частина плоду має назву
а) оплодень; б) плід ; в) навколоплід ;
3. Зовнішній шар плоду носить назву
а)періпарп ; б) екзокарп; в) апікарп ;
4. Внутрішній шар плоду
а) ендокарпій; б)епікарп ; в) ендокард;
5 . Середній шар плоду
а) мезокарп; б)мезоплід ; в)мезокарпій ;
6. Коло плоди зростаються між собою, вони утворюють
а) мегапліддя; б) супліддя; в) пліддя;
7. Коли квітка має лише одну маточку, утворюється
а) простий плід; б) збірний плід; в) поліплід;
8. Коли квітка має декілька маточок, то вона утворює
а) мегаплід; б)простий плід ; в) ;складний або зібраний плід
9.Плід у якого одна насінина
а) однокарпний; б) однодольний ; в) ;однонасінний
10. Плід у якого багато насіння
а) багатокарпний ; б) багатонасінний; в)полінасінний ;
11. Плоди, які містять багато соку
а) соковиті; б) соковмісні ; в) сокові ;
12 Плоди, які за
вмістом мають дуже мало води
а) сухі; б) висушені ; в) підсушені ;
VI. Підведення
підсумків уроку, виставлення оцінок
VII. Домашнє
завдання:
вивчити § 31
відповісти на запитання в кінці § 31 підготувати стислі повідомлення
Немає коментарів:
Дописати коментар