Сторінки

пʼятниця, 7 жовтня 2016 р.

Уроки біології 9 клас


Дата                                    УРОК  40                    Біологія 9 кл
Тема: Вітаміни
Цілі уроку: встановити біологічне значення а також роль вітамінів в обміні.
 Обладнання й матеріали: таблиця «Будова клітини тварин», схеми «Обмін білків, жирів і вуглеводів», «Об­мін води й мінеральних солей».
Базові поняття й терміни:
вітаміни, водорозчинні вітаміни, жиророзчинні вітаміни, авіта­міноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз.
Концепція уроку
 ознайомити учнів з вітамінами, визначити їх основні функції в організмі; показати, чим зумовлено розділення вітамінів на дві групи (водорозчинні й жиророзчинні); на прикла­ді конкретних вітамінів показати, до чого призводить їх надлишок  або нестача в організмі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів        
Біологічний диктант .
1.     Організм людини потребує води на добу – 2. 5 л
2.     0,3 л води в організмі утворюється в результат - окислення білків, жирів, і вуглеводів ( процесі обміну)
3.     Елементи які надходять в організм в значній кількості – макроелементи
4.     Елементи які надходять в організм в мізерній кількості – мікроелементи
5.     Хімічні елементи ,що входять до складу ферментів називають – кофактори ферментів
6.     Ферум входить до складу  - гемоглобіну
7.     Елементи які забезпечують біоелектричні процеси – Натрій і Калій
8.     Елемент що вгодить гормону щитоподібної залози   - Йод  
9.     Із за нестачі Йоду в організмі розвиваються  - йододефіцитні захворювання
10.                       Засвоєнню в організмі Кальцію сприяє – вітамін  D
11.                       Значне місце серед мінеральних речовин займає – Натрій хлорид
12.                       Норма споживання кухонної солі на добу – 10 гр
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
Ви з уроків географії знаєте про першу кругосвітню подорож Магеллана. Яка відіграла визначну роль в епоху Великих гео­графічних відкриттів відігравала ідея античних мислителів щодо кулястості Землі. З нею була пов'язана мрія досягти берегів Індії через Атлантичний океан. Перша навколосвітня подорож, яку очолив Фернан Магеллан, розпочалася 1519 року. П'ять суден з командою з 265 осіб успішно перетнули Атлантичний океан, заходячи в усі бухти на східному узбережжі Південної Америки Рухаючись уздовж узбережжя материка, мореплавці потрапили в шторм і втратили один корабель. У жовтні 1520 року експедиція увійшла у вузьку протоку (пізніше названу Магеллановою), якою довго блукала в пошуках проходу до невідомого тоді океану. Під час цих пошуків було відкрито архіпелаг Вогняна Земля. Нарешті Магеллан знайшов вихід в океан, який назвав Тихим. За три місяці плавання на ньому не було жодного шторму. Але були інші біди: не вистачало прісної води, продуктів харчування, люди хво­ріли. У мореплавців випадали зуби, спостерігалася кровотеча з ясен, вони слабіли та помирали  .  Що з це була за хвороба і як її можна було вилікувати?
Як ви вже здогадалися мова на сьогоднішньому уроці піде про вітаміни.
Побудова асоціативного куща . Що у вас виникають за асоціації з поняттям «вітаміни»
IV. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя з елементами бесіди.
Що ж таке Вітаміни ? Вітаміни - речовини різної хімічної будови , що необхідні для забезпечення важливих фізіологічних і біологічних процесів у організмі людини .
Вітаміни
Водорозчинні                                                                         Жиророзчинні
С, група В                                                                                        А, Д, Е, К

Гіповітаміноз – виникає при достатній кількості вітаміну в їжі
Авітоміноз при відсутності вітамінів в їжі.
Заповнення таблиці ( робота в парах )
      Порівняльна характеристика вітамінів

ВІТАМІНИ
ОЗНАКИ АВІТАМІНОЗУ
ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ,
багаті на вітамін
ДОБОВА ПОТРЕБА
(мг)
позна­чення
назва






А
Ретинол
(антиксеро-фтальмічниЙ)
Сповільнення росту моло­дого організму, ураження шкіри, рогівки ока, ки­шечника, куряча сліпота
Вершкове масло, яєчний жовток, печінка, риб'я­чий жир, морква
1-3
D
Ергокальциферол
(антирахітичний)
Розвиток рахіту в дітей (порушення фосфорно-кальціевого обміну)
Рнб'ячнй жир, печінка, яєчний жовток
0,02-0,05
Е
Токоферол
(антистерильннй)
У людини проявів немає, у тварин переродження м'язової тканини, безплід­ність
Рослинні олії: соняш­никова, кукурудзяна та ін.
10-15
К
Філохінон
(антцгеморагічний)
Порушення зсідання крові, сильні кровотечі
Синтезується кишковими
мікроорганізмами
У нормі непотрібно
В1
Тіамін
(антинсвритннй)
Захворювання бері-бері: схуднення, порушення рухів. Ураження нервової' системи
Зерна рису, пшениці, жита, печінка
2-3
В2
Рибофлавін
(вітамін росту)
Затримка росту молодого організму, ураження очей, слизової оболонки рота
Молоко, дріжджі, яєчний білок, овочі, печінка
1-3
В6
Піридокснн
(антид ерматитний)
Дерматити на обличчі, втра­та апетиту, сонливість збо підвищена подразливість
Печінка, дріжджі, син­тезуються мікробами кишечника
1-2
В9
Фолієва кислота
(фактор росту)
Порушення кровотворен­ня, шлунково-кишкові розлади
Печінка, бруньки і зелені листки рослин; синте­зується у кишечнику
-2
В12
Ціан кобаламін (антианемічний)
Злоякісна анемія
Печінка, м'ясо, яйця, чорний хліб
0,001-0,003
В5
Пянгамова кислота
(аитианоксичний)
Порушення серцево-судинної діяльності
Свіжі фрукти і ововчі, рисові висівки, дріжджі
200-300
С
Аскорбінова кислота
(антицинготний)
Захворювання на цингу швидка втомлюваність, біль у суглобах і м'язах, руйнування ясен, крово­виливи
Молоко, печінка, овочі, шипшина, чорна сморо­дина, лимони
50-100
Р
Біофлавонн
(кап ілярозм і плю­ючий)
Порушення міцності та проникності капілярів
Плоди цитрусових, шип­шина, чорна смородина
10-15
РР
Нікотинова кислота
(антипелшричний)
Захворювання на пелагру: ураження шкіри, пору­шення травлення, послаб­лення пам'яті
Яловичина, печінка, нирки, дріжджі, рисові висівки, зародки пшениці
10-20

Самостійна робота учнів
Питання до учнів на карточках
Якого з вітамінів не вистачає чи надлишок які  заходи треба застосувати.
1.     До лікаря звернувся пацієнт з порушенням нервової системи. Скаржився на схуднення та ускладнення рухів. Лікар поставив діагноз хвороба бері-бері. Нестача в організмі якого вітаміни привела до таких наслідків і які продукти харчування порадиш йому вживати ти? ( Вітамін ВЗерна рису, пшениці, жита, печінку)
2.     У вас в клас ходить хлопчик який помітно перестав рости, у нього болять очі, та в ротовій порожнині з’явилися виразки. . Якої речовини не вистачає в організмі однокласника і дайте йому поради по харчуванню . (Вітамін В2,  молоко. Дріжджі, яєчний жовток, овочі печінка )
3.     Школяр  скаржиться шкільній медсестрі  на те що у нього тріскається шкіра, часто болить живіт, очі сльозяться і болять  та він став погано бачити в темноті .  Який діагноз поставить медсестра і що порадить школяреві. ( Нестача вітаміну А , вживати  вершкове масло, яєчний жовток, печінку, риб’ячий жир, моркву)
4.     До лікаря педіатра на прийом привели дитину у якої деформувалися нижні кінцівки, та кістки черепу. Який діагноз поставить лікар і які поради він надасть мамі дитини?  ( Авітаміноз вітаміну Д , Частіше бувати на сонці і вживати в їжу риб’ячий жир, печінку, яєчний жовток)
5.     Ти з друзями  катався  на велосипеді. Один з них упав і поранився. Кров не зупинялася навіть після того як наклали пов’язку. Що може бути причиною порушення зсідання крові. Що ти порадиш другові .   (Недостатня кількість вітаміну К, більше вживати в їжу капусти, помідори, печінку)
6.     Молода пара одружилася і хоче мати дітей, але з цим виникли проблеми. Що потрібно порадити молодому подружжю. І що може стати причиною репродуктивної функції .  ( причина нестача вітаміну Е, вживати побільше рослинних олій.
Учитель . Ну і тепер ми можемо сказати що ж стало причиною загибелі мореплавців? Що могло їх врятувати?
Так це нестача вітаміну С. Їх могли врятувати Молоко, шипшина, чорна смородина, лимон, квашена капуста, цибуля.
Вправа «Незакінчене речення» Учень кожен складає незакінчене речення і передає його для сусіда по парти для того ,щоб він закінчив його.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань  і вмінь учнів
Тестові завдання
1.     За нестачі вітамінів у їжі виникає захворювання
а) віт аміноз  ; б) гіпервітаміноз  ; в) ; – гіповітаміноз
2.     За відсутності вітаміні в їжі виникає  -
а) авітаміноз; б) автовітоміноз; в) гіповітаміноз
3.     До групи водорозчинних вітамінів входять –
а) вітамівни А,в, С ; б) С , Вітаміни групи В; в) вітаміни К, Е, Д
4.     До групи жиророзчинних відносять –
а) вітаміни групи В; б) вітаміни Р, К, Е в)  А, D,Е, К
5.     Речовини різної хімічної будови, що необхідні  для забезпечення важливих фізіологічних і біологічних процесів –
а)гормони) ; б)гебереліни  ; в)  вітаміни .
6.     Гіпо - і авітаміноз вітаміну С пспричиняє –
а) цингу.; б) рахіт ; в)  зоб
7.     Нестача цього вітаміну спричиняє захворювання нервової системи найтяжча форма захворювання        хвороба Бері- бері
а) В12; б) Р ; в)  – В1
8.     Неактивний  попередник вітаміну А –
а) каротиноїд ; б) каротин ; в) муреїн
9.     Тяжке захворювання рахіт виникає із- за нестачі вітаміну –
а) К; б)РР ; в)  D
10.                       Хвороба куряча сліпота розвивається пр. нестачі вітаміну –
а) А; б) Е ; в) В6
11.                       Вітамін який синтезується організмами в кишечнику –
а)  А; б) вітамін К; в) Д
12.                       Вітамін який є проти анемічним чинником –
а) В9; б)В15 ; в)  В12

Рефлексія.  Що вам запам’яталось? Що вразило? Що було складно? Що вам було відомо , а про,  що ви дізналися  вперше?
V. Домашнє завдання


Немає коментарів:

Дописати коментар