Сторінки

Екологічні проекти


























МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ СУМСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІ
ВІДДІЛ ОСВІТИ НЕДРИГАЙЛІСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад






Тема: Екологія популяцій конвалії лікарської на Поліссі та в Лісостепу вмежах Сумської області





Екологічний проект




Роботу виконала учениця 10 класу
Гринівського НВК: «ЗОШ І-ІІІ ступенів- ДНЗ» Недригайлівської селищної ради
Михо Ганна Іванівна

Педагогічний керівник:     вчитель біології
Гринівського навчально-виховного комплексу : «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»
Недригайлівської селищної ради
Дяченко Лариса Леонідівна
Науковий керівник:
кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»
Панченко Сергій Михайлович

Суми – 2018
Тези
Тема: Екологія популяцій конвалії лікарської на Поліссі та в Лісостепу вмежах Сумської області
Михно Ганна Іванівна, учениця 10 класу Гринівського НВК: «ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ» Недригайлівської селищної ради Сумської області
Керівник: Дяченко Лариса Леонідівна, вчитель біології Гринівського НВК: «ЗОШ І- ІІІ ст.-ДНЗ» Недригайлівської селищної радиСумської області
Науковий керівник: Панченко Сергій Михайлович кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»

Стан природних комплексів може бути охарактеризований на різних рівнях організації живого. Якщо говорити про раціональне використання запасів лікарських рослин, то тут найбільш значущим є популяційно-видовий рівень. У зв’язку з цим ми поставили на меті провести комплексне дослідження популяцій конвалії лікарської на еколого-ценотичному та географічному градієнтах. Дослідження проведені у серпні 2017 р. у п’ятимісцезростаннях на Поліссі (НПП «Деснянсько-Старогутський») та трьохв Лісостепу (урочище Гусаків гай в околицях с. Гринівка) .
Щільність рослин в популяціях конвалії лікарської коливається в межах 5,5 до 89,1 шт./м2. Найвища щільність виявилася у екстремальних умовах зростання – на лишайниковому пустищі. У оптимальних умовах в широколистяних та дубово-соснових лісах щільність популяцій становить 20-50 шт./м2.
В онтогенетичній структурі популяцій конвалії до 80-90% припадає на дорослі вегетативні рослини. Частка генеративних рослин може свідчити, наскільки сприятливі умови місцезростання і конкретного року. В умовах екологічного песимуму частка генеративних рослин становить 3, а в оптимальних умовах зростає до 11- 23 рослин.
У рослин конвалії лікарської кількість квіток мало змінюється в різних умовах місцезростань і становить 8-12 шт. З них зав’язується 1-6 плодів.
На Поліссі конвалія займає більше різних місцезростань від сирих до сухих, трапляється в лісах, на узліссях та пустищах. Тому популяційні показники і морфо метричні парамети окремих особин більше різняться між собою, ніж у Лісостепу.
Загалом визначені параметри популяцій та окремих рослин дозволяють комплексно оцінити стан популяцій і будуть застосовані в наступному році з метою визначення впливу погодних факторів на стан рослин.Результати досліджень передані адміністрації НПП «Деснянсько-Старогутський» і використані в Літописі природи 2017 року, а також застосовані на уроках біології та екології.



Немає коментарів:

Дописати коментар