Сторінки

Короткий словник біологічних термінів

КОРОТКИЙ СЛОВНИК БІОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ
А
Авітамінози хвороби (цинга, рахіт, куряча сліпота тощо), спри­чинені тривалою нестачею в їжі життєво необхідних речовин (вітамінів).
Австралопітеки група викоп­них вищих приматів, близьких до предкової форми людини.
Автоматія серця властивість серцевого м'яза ритмічно скорочуватися та розслаб­люватися незалежно від свідо­мості. Робота серця здійснюєть­ся під контролем серцево-су­динного центру, що міститься в довгастому мозку. Від цього цен­тру збудження "передається через вегетативну нервову систему до спеціальних клітин серцевого м'я­за, які розташовані в правому пе­редсерді, а потім спеціальною провідною системою серця імпульс розповсюджується по всіх відділах серцевого м'яза.
Автотрофи (автотрофні організ­ми) — організми, які створюють необхідні для свого життя органічні речовини з неорганіч­них у процесі фотосинтезу або хемосинтезу.
Агент у природничих науках діюча причина, що викликає те чи інше явище.
Агроценоз штучно створений людиною біоценоз, який не здат­ний довго існувати без втручання людини, оскільки позбавлений саморегуляції. Характеризується високою продуктивністю (вро­жайністю) тварин і рослин.
Адаптація — сукупність морфо-фізіологічних, поведінкових та ін­ших особливостей виду, які забез­печують можливість специфічно­го способу життя особин у пев­них умовах зовнішнього середо­вища.
Адреналін — гормон мозкової речовини надниркових залоз, який стимулює роботу серця, мус­кулатури бронхів, травної систе­ми, підвищує кров'яний тиск.
Аеробні організми організми, здатні жити лише за наявності в середовищі вільного кисню.
Азотфіксація утворення азо­тистих сполук шляхом фіксації атмосферного азоту вільноіснуючими ґрунтовими бактеріями (азотобактерами) або бактеріями,
які живуть у симбіозі з коренями бобових рослин (бульбочковими бактеріями ризобіум).
Акваторія певна ділянка вод­ного простору.
Акліматизація пристосуван­ня рослин і тварин до нових умов існування. Див. Адаптація.
Акомодація ока — здатність ока бачити предмети, розміщені на різній відстані, унаслідок роботи м'язів, які з'єднані з кришталиком. Ці м'язи рефлекторно змінюють товщину та форму кришталика.
Акселерація 1) більш раннє або швидке формування якогось органа в період ембріонального розвитку порівняно з іншими організмами або із зародком уза­галі; 2) прискорений фізичний розвиток дітей та молоді.
Аксон (нейрит, неврит) дов­гий відросток нервової клітини, по якому проходять нервові імпуль­си від клітини.
Алантоїс одна із зародкових оболонок плазунів, птахів і ссав­ців; орган дихання та місце для продуктів виділення зародків. У ссавців і людини бере участь в утворенні плаценти.
Алелі — різні форми одного і того самого гена, які розташовані в однакових місцях гомологічних хромосом і визначають варіанти розвитку однієї й тієї самої озна­ки. Нормальна диплоїдна клітина одночасно може мати не більше двох алелів того чи іншого гена.
Алель летальний алельний ген, який у гомозиготному стані виявляється у фенотипі загибел­лю особини до завершення її ем­бріонального розвитку. Він може бути домінантним (платинове за­барвлення хутра лисиць) або ре­цесивним (водянка телят ейрширської породи).
Алерген речовина, яка спри­чиняє підвищену чутливість орга­нізму (алергію). Розрізняють екзоалергени, що потрапляють в організм із зовнішнього середо­вища, та автоалергени, що за пев­них умов утворюються в самому організмі.
Алергія захворювання, спри­чинене дією на організм іншого організму або продуктів його жит­тєдіяльності (кропив'янка, брон­хіальна астма, лікарська алергія тощо).
Алкоголізм захворювання, що   розвивається   внаслідок  зловживання спиртними напоями. Призводить до фізичних та психіч­них розладів, які, у свою чергу, можуть стать причиною смерті. Особливо небезпечний у дитячо­му та юнацькому віці.
Альбінізм — природжена відсутність пігментації покривів або райдужної оболонки очей у тварин і людини та зеленого за­барвлення всієї рослини або її окремих частин.
Альвеола 1) кінцевий відділ залози; 2) кінцева частина респі­раторного апарату в легенях ссавців; 3) ямка, у якій міститься корінь зуба.
Альтернативні ознаки озна­ки, які заперечують одна одну, контрастні (наприклад, жовте та зелене забарвлення насінин го­роху).
Амілаза фермент підшлун­кової залози людини та хребетних тварин, який розщеплює крох­маль і глікоген з утворенням глю­кози та інших моносахаридів.
Амінокислоти органічні кис­лоти, що містять одну або кілька аміногруп (NH2). Входять до скла­ду всіх білкових речовин, багатьох ферментів, гормонів, вітамінів.
Амітоз прямий поділ ядра клітини (і самої клітини) здебіль­шого шляхом перешнуровування, без попередніх структурних змін у його будові.
Амніон одна із зародкових оболонок у плазунів, птахів і ссав­ців. Утворює порожнину, запов­нену рідиною, яка захищає заро­док від механічних ушкоджень і забезпечує водне середовище для його розвитку.
Амніоти — вищі хребетні (пла­зуни, птахи, ссавці), що живуть в основному на суходолі й на ранніх стадіях ембріонального розвитку утворюють зародкові оболонки (амніон, алантоїс).
Амоніфікація — розклад (гнит­тя) білків з утворенням аміаку (мінералізація органічної речо­вини). Спричиняється реду­центами.
Амфіплоїдія — загальне позна­чення всіх типів поліплоїдії, що має місце внаслідок схрещуван­ня двох або кількох диплоїдних видів, ізольованих один від одно­го стерильністю (неплідністю) гібридів.
Анабіоз — стан організму, за якого життєві процеси різко уповільнюються, що сприяє вижи­ванню його за несприятливих умов.
Анаеробні організми організ­ми, які живуть у безкисневому середовищі (деякі види бактерій, дріжджів, найпростіших, червів).
Аналізатори складні анатомо-фізіологічні системи тварин і людини, що забезпечують сприй­мання та аналіз усіх подразнень, які надходять із зовнішнього та внутрішнього середовищ.
Аналогія зовнішня схожість організмів різних систематичних груп, а також органів або їх час­тин, які утворені з різних вихід­них зачатків і мають різко відмінну будову.
Анамнії нижчі первинно-водні хребетні (круглороті, риби, земноводні), у яких під час емб­ріогенезу не утворюються зарод­кові оболонки (амніон, алантоїс).
Анатомія наука про будову і форму організму та окремих його частин (органів, систем) у взає­мозв'язку з їхніми функціями та розвитком.
Андроцей сукупність тичи­нок квітки.
Анемія хвороба, яка поля­гає в зменшенні кількості крові та зміні її якісного складу (на­приклад, низька концентрація еритроцитів та вмісту гемоглобі­ну в них).
Антеридій чоловічий орган статевого розмноження в споро­вих рослин (водоростей, мохів, папоротей) та грибів.
Антигени сторонні для організму речовини, які спричи­няють специфічну імунну відповідь.
Антикодон ділянка молеку­ли тРНК, що складається з трьох нуклеотидів, які в процесі біосин­тезу білка розрізняють кодон на ІРНК.
Антисептика способи бо­ротьби із зараженням ран за до­помогою хімічних речовин (анти­септиків), які знищують хворобо­творні мікроорганізми.
Антитіла глобулярні білки, які синтезуються клітинами лімфоїдної тканини і здатні з'єднуватися з антигенами, ней­тралізуючи їх.
Антропоген сучасний період геологічної історії Землі, ос­танній період кайнозою, що роз­почався 600 тис. — 1 млн. (за іншими даними 2,5—3,5 млн.) років тому. Інша назва четвертинний період.
Антропогенез процес еволю­ційно-історичного формування людини.
Антропологія наука про по­ходження та еволюцію людини, утворення рас і нормальні варі­ації фізичної будови її тіла.
Анус кінцева частина трав­ної системи у тварин та людини. Інша назва анальний отвір.
Аорта головна артерія вели­кого кола кровообігу, яка почи­нається від лівого шлуночка сер­ця та вигинається вправо у птахів і вліво у ссавців.
Апікальний в анатомії звернений угору, верхівковий.
Апогамія спосіб нестатевого розмноження деяких видів вищих рослин, при якому зародок роз­вивається без запліднення з будь-якої клітини гаметофіта або спо­рофіта.
Апоміксис — 1) різні способи нестатевого розмноження тварин і рослин партеногенез, апога­мія, апоспорія; 2) утворення за­родка у вищих рослин без заплід­нення й редукційного поділу.
Апоспорія спосіб розмно­ження деяких вищих рослин, який полягає в розвитку гаметофіта з вегетативних клітин спорофіта без спороутворення.
Ареал територія поширен­ня виду, роду, родини та інших систематичних категорій тварин і рослин.
Ароморфоз удосконалення організації та функцій орга­нізмів у процесі їх еволюції, що дає їм можливість розширити використання зовнішнього сере­довища.
Артерії кровоносні судини, які переносять кров від серця до всіх органів і тканин.
Архегоній жіночий орган ста­тевого розмноження у мохів, плаву­нів, хвощів, папоротей і голонасін­них; являє собою колбоподібне утворення, у розширеній частині якого знаходиться яйцеклітина.
Асептика попередження за­раження рани шляхом знезаражування всіх предметів, які будуть торкатися до неї, фізич­ними методами (кип'ятінням, парою під високим тиском тощо).
Асиміляція сукупність хімічних процесів у живому організмі, спрямованих на утво­рення та оновлення структурних частин клітин і тканин.
Астигматизм ока недолік світлозаломлення ока, спричине­ний порушенням сферичної кри­визни рогівки та кришталика, унаслідок чого на сітківці вихо­дить нечітке зображення.
Атавізм вияв в організмів ознак, типових для їхніх далеких предків.
Ауксини речовини, які сти­мулюють ріст і синтезуються в рослинному організмі. У великих дозах виявляють пригнічувальний ефект. Синтетичні ауксини вико­ристовують у рослинництві.
Аутосоми усі хромосоми клітин різностатевих тварин і рос­лин, крім статевих хромосом.
Б
Базальний той, що належить до основи (бази), розташований біля основи або звернений до неї.
Бактеріофаги (фаги) віруси, здатні руйнувати бактерії.
Бацили паличкоподібні бак­терії, численні види яких є збудниками небезпечних хвороб людини і тварин.
Бентос сукупність орга­нізмів, які живуть на ґрунті та в ґрунті дна водойм.
Біваленти пари з'єднаних між собою гомологічних хромо­сом, що утворюються в результаті поділу ядра в мейозі.
Біогенетичний закон закон, згідно з яким тварини в процесі індивідуального розвитку (онтоге­нез) наче повторюють найважли­віші етапи розвитку предкових форм (філогенез). Встановлений Ф. Мюллером (1864) і сформулю­вати! Е.Геккелем (1866).
Біогеографія — наука про зако­номірності розповсюдження та розподілу по земній кулі сукупно­стей живих організмів, їх видів, родів та інших таксонів. Належить до наук про біосферу. До її скла­ду входять зоогеографія та ботанічна географія.
Біогеохімія галузь геохімії, яка вивчає геохімічні процеси, що відбуваються за участю організ­мів. Розглядає роль організмів у явищах міграції, поширення та взаємодії хімічних елементів у земній корі.
Біогеоценоз — стійка і саморе­гульована екологічна система, де органічні компоненти (біоценоз) тісно зв'язані з неорганічними (біотопом).
Біокібернетика напрям кібернетики, що вивчає закони збері­гання, переробки та передавання інформації в біологічних систе­мах.
Біологічна номенклатура сис­тема наукових назв організмів та їхніх груп (таксонів), які мають той чи інший ступінь спорідне­ності. Започаткував К.Лінней у XVIII ст. Назви таксонів пишуть­ся латинською мовою.
Біологічний годинник здатність живих організмів орієн­туватися в часі, яка базується на суворій періодичності фізичних, хімічних та фізіологічних процесів у клітинах.
Біологічний прогрес зростан­ня чисельності популяції, розши­рення площі існування (ареалу), підвищення темпів внутрішньо­видової мінливості на основі пе­реважання народжуваності над смертністю.
Біологічний регрес знижен­ня чисельності популяції, звужен­ня та роздріблення території існу­вання (ареалу), зменшення темпів внутрішньовидової мінли­вості на основі переважання смертності над народжуваністю.
Біологічні системи живі сис­теми різноманітної складності організації (клітини, тканини, органи та їх системи, організми, біоценози, екосистеми, біосфера в цілому).
Біомаса сумарна маса осо­бин виду, групи видів або всього загалу живих організмів, що при­падає на одиницю місцепе­ребування. Виражається в одини­цях маси сухої або вологої речо­вини на одиницю площі чи об'є­му. Біомаса рослин називається фітомасою, а тварин — зоомасою.
Біомаса Землі — сукупність усіх живих організмів (живої ре­човини) планети. Виражається в одиницях маси або енергії на оди­ницю площі чи об'єму. Становить 2,423 • 1012 т, із яких рослин — 97 %, тварин — 3 %.
Біоніка наукова галузь, яка виникла на межі біології та кібер­нетики. Вивчає принципи будови та життєдіяльності організмів з метою створення на їх основі нових приладів, механізмів, сис­тем.
Біополімери високомолекулярні природні сполуки (білки, нуклеїнові кислоти, полісахариди та їх похідні), що становлять структурну основу живих організмів і беруть участь у всіх процесах життєдіяльності.
Біосинтез процес утворення органічних речовин із простіших сполук, який відбувається в жи­вих клітинах під дією ферментів.
Біосфера частина оболонки Землі, заселена живими організмами. Включає верхню частину літосфери, гідросферу, тропосферу та нижню частину стратосфери.
Біотехнологія використання живих організмів і біологічних процесів у виробництві. Головні напрямки: біологічне очищення стічних вод, біологічний захист рослин, синтез кормових білків, амінокислот, гормонів (інсулін та ін.) у промислових умовах, прин­ципово нові методи створення сортів рослин, порід тварин, штамів мікроорганізмів.
Біотоп — природний, відносно однорідний життєвий простір пев­ного біоценозу, який включає в себе речовини, кліматичні факто­ри, механічні та фізико-хімічні властивості субстрату тощо.
Біофізика — наука, що вивчає фізичні та фізико-хімічні проце­си в живих організмах, а також ультраструктуру біологічних сис­тем на всіх рівнях організації жи­вої матерії.
Біохімія — наука, що вивчає хімічний склад організмів і хімічні перетворення речовин та енергії, які становлять основу життєдіяльності організмів.
Біоценоз — певна територія з більш-менш однорідними умова­ми існування, населена взаємо­зв'язаними популяціями різних видів, об'єднаними між собою та з фізичним середовищем існуван­ня, кругообігом речовин і пото­ками енергії. Основою будь-яко­го біогеоценозу є фотосинтезуючі організми. На відміну від екосис­теми, біогеоценоз є територіаль­ним поняттям.
Бластомери клітини, що ут­ворюються в процесі дроблення зиготи в багатоклітинних тварин.
Бластула стадія розвитку зародка багатоклітинних тварин у заключній фазі дроблення зиготи.
відно­шення організмів до умов сере­довища та інших організмів. Фор­ми: внутрішньовидова, міжвидо­ва, з несприятливими умовами середовищами.
Бродіння процес фермента­тивного розщеплення органічних речовин, переважно вуглеводів, який відбувається без ви­користання кисню.
Брунька зачатковий пагін з конусом наростання на верхівці, вкритий захисними лусочками.
Брунька відновлення зимую­ча брунька багаторічної рослини, з якої розвивається пагін.
Брунька змішана брунька, що складається зі вкороченого пагона, зачаткових листків і квіток.
Брунька квіткова брунька, що містить скорочений пагін із зачатками квітки або суцвіття.
Брунька листкова брунька, що містить скорочений пагін із зачатковими листками та конусом наростання.
Брунька спляча брунька, що перебуває в стані спокою протя­гом кількох вегетаційних періодів.
В
Вакцинація запобіжне щеп­лення за допомогою вакцин препаратів з ослаблених або вби­тих збудників інфекційних хвороб.
Варіаційна крива графічне зображення мінливості ознаки, що показує не тільки розмах ва­ріації, а й частоту наявності окре­мих варіант (членів ряду чисел).
Варіаційний ряд ряд моди­фікаційної мінливості ознаки, який складається із окремих зна­чень змінювання, розміщених у порядку збільшення або змен­шення кількісного відображення ознаки (розміри листків, кількість зерен у колосі тощо).
Вегетативна нервова система частина нервової системи хребет­них тварин і людини, що регулює обмін речовин в організмі, діяльність внутрішніх органів та систем.
Вегетаційний період час жит­тєдіяльності рослини, період її росту та розвитку.
Вена кровоносна судина, що приносить кров з різних частин тіла до серця.
Вид сукупність популяцій організмів, що мають морфологічну, фізіологічну та біохімічну подібність, вільно схрещуються ніж собою і дають плідних нащадків, пристосовані до подібних умов існу­вання, займають певний ареал.
Видозміни пагона пагони, у яких стебло, листя, бруньки (або всі разом) необоротно змінюють форму та функції, що с результа­том пристосування до умов Існу­вання в ході еволюції. Подібні видозміни з'являються в представ­ників різних систематичних груп рослин, то свідчить про конвергенцію (гомологію) в одна­кових умовах навколишнього середовища.
Видоутворення — еволюційний процес виникнення нових видів унаслідок мікроеволюції, на відміну від якої мас необоротний характер.
Видоутворення географічне — утворення нового виду шляхом географічної ізоляції популяції внаслідок розселення чи розпаду ареалу.
Видоутворення екологічне ут­ворення нового виду шляхом ос­воєння популяцією нового місця Існування в межах ареалу певно­го виду.
Вихідний матеріал лінії, сор­ти, породи, види, роди культурних або диких рослин чи тварин, то мають цінні господарські якості та використовуються в се­лекційній практиці.
Вібріони рід неспороносних бактерій, які мають форму корот­кої спірально закрученої палич­ки із джгутиками. Холерний вібріон спричиняє в людини хо­леру.
Відсадок — відокремлений від рослини укорінений бічний пагін (аґрус, черемха).
Віруси — найдрібніші не­клітинні організми, шо склада­ються з нуклеїнової кислоти (ДНК або РНК) та білкової оболонки (капсиди). Розмножу­ються тільки в живих клітинах. Спричиняють хвороби рослин, тварин і людини.
Вітаміни біологічно активні органічні сполуки, життєво необ­хідні (в невеликій кількості) для оріанізму тварин і людини.
Вічко бульби група бічних пазушних бруньок бульби, що знаходяться в пазухах недорозви­нутих лускоподібних листків (картопля).
Включення - компоненти ци­топлазми, що тимчасово утворю­ються в процесі внутрішньоклі­тинного метаболізму. Розрізня­ють трофічні (поживні), секре­торні, пігментні, екскреторні включения та включення спеці­ального призначення.
Внутрішня секреція утворен­ня спеціалізованими клітинами, залозами біологічно активних ре­човин (гормонів) і виділення їх безпосередньо в кров або лімфу.
Водосховище водойма з практично стоячою водою, зви­чайно значних розмірів, штучно створена в руслі річки за допомо­гою греблі, у низині або внаслі­док виймання ґрунту. Місце збе­рігання прісної води для зрошен­ня, розведення риби, покращан­ня мікроклімату.
Вториннороті тварини, у яких у період ембріонального роз­витку первинно сформований ро­товий отвір перетворюється на анальний, а рот виникає як нове утворення на протилежному кін­ці тіла (голкошкірі, хордові).
Вузол частина пагона, на якій знаходяться листок і (або) брунька.
Вусики подовжені надземні повзучі пагони з розеткою дріб­них листочків і брунькою на верхівці, які вкорінюються за до­помогою придаткових коренів. Служать для вегетативного роз­множення в природі та в культурі (суниці).
Г
Гаметангій - І) орган у водо­ростей І грибів, де утворюються гамети; 2) багатоядерні клітини в деяких грибів, вміст яких зливаєть­ся під час статевого процесу.
Гамети жіночі та чоловічі статеві клітини рослин і тварин, які в результаті злиття забезпечу­ють розвиток нової особини та передачу спадкових ознак від батьків нащадкам. Несуть га­плоїдну кількість хромосом.
Гаметогенез процес утворен­ня гамет у тварин і рослин. У хребетних відбувається в гонадах (яєчниках, сім'яниках) і в самців називається сперматогенезом, у самиць оогенезом.
Гаметофіт статеве поколін­ня в життєвому циклі рослин, розвиток яких має чергування по­колінь. У циклі розвитку гаметофіт
чергується зі спорофітом. Тіло складається з гаплоїдних клітин.
Гаплоїдний набір хромосом — одинарний набір хромосом, типо­вий для зрілих статевих кліти. У яйцеклітині людини містяться 22 аутосоми та одна Х-хромосома, у сперматозоїді — 22 аутосоми та одна X- або Y-хромосома.
Гаструла стадія розвитку за­родка багатоклітинних тварин, яка йде за бластулою. Спочатку має дво-, потім тришарову стінку та порожнину, що сполучається із зовнішнім середовищем через первинний рот.
Гаструляція процес, який спостерігається в ранньому зарод­ковому розвитку багатоклітинних тварин і полягає в складному пе­регрупуванні клітин, що веде до утворення двошарового, а потім тришарового зародка.
Гейдельберзька людина одна з форм викопної людини, яка жила на території Європи в ран­ньому плейстоцені. Від назви міста Гейдельберга (Німеччина), поблизу якого у 1907 р. було знай­дено нижню щелепу гейдель­берзької людини.
Геліобіологія розділ біофізи­ки, який вивчає вплив змін актив­ності Сонця на земні організми.
Гельмінти паразитичні черви.
Гельмінтологія розділ пара­зитології, який вивчає хвороби людини, тварин і рослин, спри­чинені паразитичними червами.
Гематологія наука, що вивчає склад і властивості крові та її хво­роби.
Гемоглобін дихальний пігмент крові людини, хребетних та багатьох безхребетних тварин. Складається з глобіну (білкова речовина) та гему (небілкова за­лізовмісна речовина).
Гемофілія спадкове захворю­вання, яке полягає в схильності до кровотеч унаслідок незгортання крові. Зустрічається у чо­ловіків, а перелається жінками.
Ген — елементарна одиниця спадковості, що являє собою ло­калізовану ділянку хромосоми (ДНК) зі специфічною функцією.
Генеративний той, що пород­жує. Генеративні клітини ста­теві клітини. Генеративні органи органи статевого розмноження.
Генетика популяцій розділ генетики, який вивчає генотипний склад популяцій. Це дає змогу ви­раховувати частоту мутантних ге­нів, вірогідність їх перебування у гомо- та гетерозиготному стані, а також слідкувати за нагромаджен­ням у популяції шкідливих і ко­рисних мутацій.
Генетична інженерія — розділ молекулярної генетики, пов'яза­ний з цілеспрямованим кон­струюванням за допомогою гене­тичних і біохімічних методів неіс­нуючих у природі поєднань генів, здатних розмножуватися в клітині-живителі та синтезувати органічні сполуки.
Генетичний код — система за­пису та зберігання генетичної інформації в молекулі ДНК (РНК) у вигляді певної послідов­ності нуклеотидів, що має трип­летний характер: кожна амі­нокислота записується певним кодоном, що складається із трьох нуклеотидів. Генетичний код містить усього 64 кодони: 61 із них кодує амінокислоти, а 3 ко­дони визначають точки початку та закінчення зчитування інфор­мації.
Геном сукупність генів, ха­рактерних для гаплоїдного набо­ру хромосом даного виду організмів.
Генотип сукупність усіх роз­міщених у хромосомах генів орга­нізму. Визначає норму реакції особини на всі можливі умови середовища. У ширшому ро­зумінні слова — сукупність усіх спадкових факторів організму, які містяться в хромосомах, деяких органоїдах і цитоплазмі.
Генофонд сукупність генів особин популяції, групи попу­ляцій або виду.
Географічне розміщення центрів походження культурних рослин зосередження осередків формоут­ворення культурних рослин у тих районах земної кулі, де наявна їх найбільша генетична різно­манітність.
Геохімія наука, що вивчає хімічний склад Землі, закономір­ності поширення хімічних еле­ментів у різних геосферах, особ­ливості їх поведінки, взаємодії та міграції в природних процесах.
Гермафродитизм наявність ознак чоловічої та жіночої статі в однієї особини; двостатевість.
Геронтологія наука, що ви­вчає закономірності старіння живих організмів, у тому числі й людини.
Гетерогаметність наявність в особин певної статі двох типів статевих клітин, які відрізняються статевими хромосомами. У лю­дини гетерогаметність властива чоловічій статі (продукує X- та Y-сперматозоіди).
Гетерогамія статевий процес, за якого гамети, що зливаються, відрізняються розмірами, формою та поведінкою.
Гетерозигота організм (клітина), у якого гомологічні хромосоми несуть різні алелі того чи іншого гена. Продукує два типи гамет стосовно цього гена.
Гетерозис — явище підвище­ної життєздатності й продуктив­ності в гібридів першого поколі­ння порівняно з батьківськими формами.
Гетеротрофний той, що жи­виться органічними речовинами. Гетеротрофні організми (вищі паразитичні рослини, гриби, чи­сленні мікроорганізми, всі твари­ни та людина), на відміну від ав­тотрофних, для живлення вико­ристовують готові органічні речо­вини.
Гібрид особина, що народи­лася в результаті схрещування батьківських форм, які мають різний генотип.
Гібридизація природне або штучне схрещування особин, які належать до різних ліній, сортів, порід, видів, родів рослин або тва­рин.
Гігієна наука, що вивчає вплив на здоров'я людини умов життя і праці та розробляє заходи профілактики захворювань.
Гінецей сукупність маточок квітки.
Гіпертонія захворювання, спричинене підвищенням артеріального кров'яного тиску.
Гіпотеза наукове припущен­ня, що намагається пояснити пев­не явище, але для того, щоб ста­ти науковою теорією, потребує перевірки в експериментах та підтвердження фактами.
Гіпотонія захворювання, спричинене зниженням артері­ального кров'яного тиску.
Гістологія наука, що вивчає будову, розвиток і функціональні властивості тканин багатоклітин­них тварин та людини. Тканини рослин вивчає анатомія рослин.
Гіфи ниткоподібні утворен­ня, з яких складаються міцелій (грибниця) і плодові тіла грибів.
Глікоген тваринний крох­маль, основний запасний вуглевод організму людини і тварин.
Гліколіз процес розщеплен­ня вуглеводів (в основному глю­кози) під дією ферментів за відсутності кисню.
Гомеостаз здатність біоло­гічних систем протистояти змінам навколишнього середовища і збе­рігати відносну динамічну ста­лість свого внутрішнього середо­вища (крові, лімфи, тканинної рідини) та основних фізіологічних функцій (кровообігу, дихання, терморегуляції, обміну речовин тощо).
Гомогаметність генетична рівноцінність гамет жіночої або чоловічої статі за типом статевої хромосоми, яку має кожна гаме­та даної статі. У людини гомога­метність властива жіночій статі (продукує лише Х-яйцеклітини).
Гомозигота організм (кліти­на), у якого гомологічні хромо­соми несуть однакові алелі того чи іншого гена. Продукує один тип гамет стосовно цього гена.
Гомологічні хромосоми парні хромосоми, однакові за формою, розмірами, набором генів.
Гормони специфічні біоло­гічно активні речовини, які виді­ляються ендокринними залозами; регулюють різноманітні процеси в організмі.
Група зчеплення сукупність генів, що містяться в одній хро­мосомі.
Гуморальна регуляція один із механізмів координації процесів життєдіяльності в організмі, який здійснюється через його рідкі компоненти (кров, лімфу, тканин­ну рідину) за допомогою біологіч­но активних речовин, що проду­куються та виділяються клітина­ми, тканинами й органами.
Гуморальний пов'язаний з рідинами організму кров'ю, лімфою, тканинною рідиною.
Гумус органічна речовина ґрунту, що утворюється внаслідок розкладу рослинних і тваринних решток та продуктів їх жит­тєдіяльності. Кількість гумусу є показником родючості ґрунту, адже в ньому знаходяться всі основні елементи живлення рос­лин. Гумусовий горизонт чорноземних ґрунтів містить до ЗО % гумусу.
Густота життя кількість осо­бин на одиницю площі або об'єму того чи іншого середовища.
Д
Далекозорість недолік світлозаломлювальної здатності ока, унаслідок якого чітке зобра­ження утворюється за сітківкою (вкорочене очне яблуко).
Дальтонізм один із розладів кольорового зору, вперше описа­ний англійським фізиком Дальто­ном. Спадкове захворювання, що частіше зустрічається у чоловіків, але може передаватися і по мате­ринській лінії. Дальтоніки не ви­різняють червоного, зеленого або синього кольорів.
Дарвінізм — розроблена Ч.Дарвіном гіпотеза еволюції органіч­ного світу на Землі на основі ви­падкової мінливості, спадковості, боротьби за існування та природ­ного добору.
Дегенерація — пристосу­вальні зміни організмів внаслідок зміни умов існування, які супро­воджуються зниженням загальної організації; 2) зміни в клітинах і тканинах, зумовлені загальним або місцевим порушенням обміну речовин.
Дезінсекція — знищення шкідливих комах (клопів, тар­ганів, мух, комарів, жуків) і кліщів, звичайно за допомогою хімічних засобів. Оскільки цей метод значно погіршує екологічні умови навколишнього середови­ща, то останнім часом усе біль­шого значення набувають біо­логічні засоби дезінсекції з вико­ристанням птахів, риб, комах-хижаків тощо.
Дезінфекція — знезараження, знищення хвороботворних мікроорганізмів або передавачів інфекції за допомогою спеціаль­них засобів і методів.
Дезодорація — усунення не­приємних та шкідливих запахів, які утворюються внаслідок гнит­тя органічних речовин. Перш за все потрібно видалити гниючі ре­човини, а потім обробити при­міщення хлорним вапном або дезодорантом.
Дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК) один із видів нуклеїно­вих кислот, який являє собою по­двійну спіраль і містить спадкову
інформацію. ДНК входить до скла­ду хромосом, а також міститься в матриксі (рідкому компоненті) мітохондрій та стромі пластид.
Дендрити короткі відгалу­ження нервових клітин, які про­водять нервовий імпульс до клітини.
Денітрифікація розклад солей азотної кислоти до газоподібного азоту. Здійснюється ґрунтовими денітрифікуючими бактеріями.
Деревина — ксилема.
Дерево — життєва форма рос­лини з одним багаторічним здеревілим стеблом — стовбуром, на гілках якого містяться бруньки відновлення.
Детермінованість визна­ченість, зумовлена генотипом, унаслідок якої з кожної клітини утворюється певна тканина, пев­ний орган. Цей процес відбуваєть­ся під впливом факторів зовніш­нього середовища, у тому числі суміжних клітин (індукція під час формування зародка).
Дивергенція розходження ознак у споріднених форм, внас­лідок чого виникають нові різно­види та види.
Дигібриди гібриди, гетерози­готні за алелями двох аналізова­них генів.
Дизентерія гостре інфекцій­не захворювання, спричинене дизентерійною паличкою або дизентерійною амебою.       
Диморфізм статевий — відмін­ність ознак чоловічої та жіночої особин різностатевих видів.
Динамічний стереотип — по­слідовний ланцюг умовнорефлек­торних актів, які здійснюються в суворо визначеному, закріплено­му в часі порядку і є наслідком складної реакції організму на складну систему умовних подраз­ників. Є основою утворення зви­чок у людини, формування пев­ної послідовності в трудових опе­раціях, набуття вмінь та навичок (ходьба, біг, гра на музичних інструментах, водіння автомобі­ля, письмо, користування різно­манітними предметами тощо).
Диплоїд організм, клітини тіла якого мають два повні набо­ри гомологічних хромосом.
Диплоїдний набір хромосом подвійний (парний) набір хромосом, типовий для соматичних клітин.
Дисиміляція сукупність ферментативних реакцій розщеплення складних органічних речо­вин до води, вуглекислого газу, аміаку, сечовини та молочної кис­лоти, які відбуваються в живому організмі (клітині). До неї нале­жать дихання, гліколіз, бродіння.
Диспансеризація — спосіб ме­дичного обслуговування (пос­тійне спостереження цілих груп населення або хворих), спрямо­ваний на попередження (профі­лактику) захворювань та їх своє­часне лікування.
Диференціація процес, унас­лідок якого клітини набувають
сукупності властивостей, харак­терних для певної тканини чи органа.       
Дихання — сукупність про­цесів, які забезпечують надхо­дження в організм кисню та ви­далення вуглекислого газу (зовні­шнє дихання), а також викорис­тання кисню клітинами та ткани­нами для окиснення органічних речовин зі звільненням енергії для їх життєдіяльності (тканин­не дихання).
Діастола розслаблення мус­кулатури серця після її скорочен­ня (систоли).
Діафіз середня частина дов­гих трубчастих кісток (між двома епіфізами).
Діафрагма сухожильно-м'я­зова перегородка в ссавців і лю­дини, яка відокремлює грудну порожнину від черевної.
Добір природний результат боротьби за існування, який спри­чиняє посилене розмноження одних і вимирання інших особин. Перевагу одержують особини, які найкраще пристосовані до даних умов існування. Природний добір, за Ч.Дарвіном, є дієвим фактором еволюції.
Домінантна ознака переважа­юча ознака, яка виявляється в гетерозиготних нащадків.
Домінантність властивість одного з алелів гена в тій чи іншій мірі пригнічувати у фенотипі вияв іншого алеля цього самого гена.
Донор живий організм, від якого береться тканина чи орган для пересадження іншому орга­нізму. Стосується також і перели­вання крові, яка є рідкою ткани­ною.
Доцільність органічна — при­стосувальна якість виду, сформо­вана добором; має відносний ха­рактер, оскільки корисна лише в
тих умовах середовища, де вид довгий час існує.
Дрейф генів зміна частот генів у популяції, спричинена не добором, мутаціями чи іммігра­цією, а випадковими явищами. Як фактор еволюції має особливе значення для організмів під час освоєння нових територій.
Дріопітек підродина викоп­них людиноподібних мавп, які існували протягом неогенного періоду кайнозойської ери.
Е
Еволюційне явище елементарне
—      тривале спрямоване змінюван­ня генофонду популяції.
Еволюційні фактори елементарні
—      (згідно з теорією дарвінізму) природний добір, мутації, популя­ційні хвилі, ізоляція (географіч­на, екологічна, генетична).
Еволюція процес історично­го розвитку живої природи.
Екзина зовнішня оболонка в пилкових зерен квіткових та спо­рових рослин.
Екологічна криза критичний стан навколишнього середовища, що загрожує існуванню людини, спричинений хижацьким викори­станням природних ресурсів і за­брудненням навколишнього сере­довища.
Екологічна піраміда графіч­не зображення співвідношення різних трофічних рівнів (рівнів живлення: продуценти консументи редуценти) в міру змен­шення біомаси, енергії та чисель­ності особин.
Екологія наука про зв'язок живих організмів із навколишнім середовищем.
Екосистема сукупність організмів різних видів, які взає­модіють між собою та з фізич­ним середовищем існування, зав­дяки чому виникають потоки енергії, які формують певну тро­фічну структуру (сітку живлен­ня) і забезпечують кругообіг ре­човин усередині системи. Екоси­стема, на відміну від біогеоцено­зу, не є територіальним понят­тям. Вона об'єднує будь-яку су­купність організмів різних видів, які пов'язані між собою трофіч­но і необов'язково займають ділянку з однорідними умовами існування.
Екстер'єр — сукупність ознак зовнішньої будови тіла тварини.
Ектодерма — 1) зовнішній шар (листок) зародка багатоклітинних тваринних організмів; 2) зовніш­ня стінка тіла кишковопорож­нинних.
Електрокардіографія (ЕКГ) — спосіб обстеження стану серця шляхом реєстрації електричних потенціалів, що виникають у сер­цевому м'язі (міокарді) під час його скорочення. Крива, яка одержується на папері в резуль­таті реєстрації електричних імпульсів серця, називається елек­трокардіограмою.
Ембріогенез процес ембріо­нального розвитку, тобто розвит­ку зародка (ембріона) у яйцевих оболонках або в тілі матері.
Ембріологія розділ біології, що вивчає зародковий розвиток організмів.
Ембріон зародок тварини або людини.
Ендодерма внутрішній шар клітин первинної кори в стеблах і коренях вищих рослин.
Ендокринні залози залози тва­рин і людини, що не мають вивід­них проток і виділяють продукти своєї діяльності (гормони) в кров або лімфу.
Ендосперм тканина в на­сінині рослини, де відкладаються запасні поживні речовини, які використовує зародок у процесі свого розвитку (стадія проростка).
Ендотелій тканина внутрішніх оболонок усіх крово­носних та лімфатичних судин, а також серця; складається з плос­ких клітин.
Ензими ферменти.
Еніологія наука, яка вивчає процеси енергетичного та інфор­маційного обміну в природі й суспільстві.
Ентодерма — 1) внутрішній шар (листок) зародка багатоклі­тинних тваринних організмів на ранніх стадіях розвитку; 2) внут­рішній шар двошарового тіла до­рослих кишковопорожнинних тва­рин.
Ентомологія розділ зоології, що вивчає комах.
Енцефаліт запалення голов­ного мозку внаслідок потраплян­ня в кров збудника енцефаліту, який переноситься пасовищним кліщем і передається під час ку­сання людини.
Епідеміологія наука, що ви­вчає причини виникнення і
закономірності розповсюдження інфекційних (заразних) захво­рювань та розробляє заходи бо­ротьби з ними.
Епідерміс — 1) зовнішній шар шкіри в людини і тварин, що складається з багатошарового плоского епітелію, поверхневі клітини якого роговіють; 2) у рос­лин покривна тканина листків, молодих стебел, частин квітки; складається з одного шару живих клітин. Інша назва — епідерма.
Епістаз — взаємодія пар неалельних генів, коли алель одно­го гена пригнічує фенотипний вияв алелю іншого гена.
Епітелій — 1) покривна ткани­на в організмі тварин і людини, що складається з живих, щільно розміщених клітин; покриває організм зовні та вистилає його порожнини; 2) у рослин загаль­на назва видільних клітин.
Епіфіз 1) суглобовий розши­рений кінець довгих трубчастих кісток; 2) частина головного моз­ку людини та вищих тварин, розташована між великими півку­лями; виконує функцію ендокрин­ної залози; інша назва шишко­подібна залоза.
Еритроцити червоні клітини крові людини та багатьох тварин; містять гемоглобін, завдяки яко­му виконують головну роль у га­зообміні організму (перенесення кисню і вуглекислого газу).
Етіологія вчення про причи­ни та умови захворювання.
Еукаріоти організми, що мають оформлене клітинне ядро, відмежоване від цитоплазми ядер­ною оболонкою. Генетичний ма­теріал міститься у хромосомах, локалізованих у ядрі. Клітини еукаріотів мають мітохондрії, пла­стиди та інші органоїди.
Є
Єдність живої речовини — не­розривна молекулярно-біохімічна сукупність живої речовини (біо­маси) Землі, системне ціле з ха­рактерними для кожної геологіч­ної епохи рисами. Знищення видів порушує природну рівновагу, уна­слідок чого змінюються молеку­лярно-біохімічні властивості жи­вої речовини і стають несприят­ливими для існування людини та багатьох видів організмів.
Ємність легень життєва — кількість повітря, яку здатна ви дихнути людина після найглиб­шого вдиху (близько 3500 см3). Див. Місткість легенів життєва.
Ж
Жива речовина — сукупність живих організмів (біомаса) біо­сфери, що являє собою відкриту систему, яка характеризується ро­стом, розмноженням, розповсю­дженням, обміном речовин і енергії із зовнішнім середовищем.
Жилкування листка порядок розміщення жилок у листковій пластинці. Перисте жилкування має головну жилку, від якої на обидва боки відходять бічні жил­ки. Пальчасте жилкування має кілька великих жилок, від яких відходять бічні.
Жилкування сітчасте жилку­вання перистого та пальчастого типів. За паралельного жил­кування вздовж пластинки прохо­дить кілька однакових жилок, па­ралельно одна одній, від основи листка до його верхівки.
Життя еволюційний спосіб існування органічних сполук, які характеризуються постійним об­міном речовин та енергії з навко­лишнім середовищем і здатністю розмножуватися.
З
Заказник територія (аквато­рія), на якій тимчасово охоро­няються певні види рослин, тва­рин, геологічні об'єкти, елемен­ти ландшафту та інші пам'ятки природи.
Закон науки відображення процесів, які відбуваються в при­роді та суспільстві.
Закономірність характерна властивість системи (організму, популяції, процесу тощо) у при­роді та суспільстві.
Запилення перенесення пил­ку з пиляків на приймочку ма­точки.
Запилення перехресне пере­несення пилку з пиляків квітки однієї рослини на приймочку ма­точки квітки іншої рослини (жито, кукурудза, соняшник).
Запилення природне перене­сення пилку вітром (жито, ліщи­на), комахами (яблуня, огірок), птахами (лобелія, бегонія), во­дою (валліснерія).
Запилення штучне перене­сення пилку на приймочку маточки людиною в селекційній прак­тиці або у випадку неможливості природного запилення (теплична культура, відсутність вітру тощо).
Запліднення злиття чолові­чої та жіночої статевих клітин у рослин, тварин і людини, унаслі­док чого утворюється зигота, з якої розвивається новий організм.
Заповідник територія (аква­торія), на якій охороняється в натуральному стані весь природ­ний комплекс (типові або рідкіс­ні для даної зони ландшафти, рідкісні та цінні види тварин, рос­лин тощо).
Зараження проникнення збудника захворювання (вірусів, мікробів, найпростіших, червів, членистоногих) в організм лю­дини, тварини або рослини.
Зародок — 1) організм твари­ни або людини на ранніх стадіях розвитку, що знаходиться в яй­цевих або зародкових оболонках. Розвивається звичайно із заплід­неної яйцеклітини, живиться за рахунок поживних речовин яйця або материнського організму; 2) зачаток квіткової рослини, який складається з корінця, стебельця та листочків і містить­ся в насінині.
Зародковий розвиток (ембріоге­нез) — розвиток тваринного або людського організму в зародкових оболонках поза материнським організмом або всередині нього з моменту активації чи запліднен­ня яйцеклітини до вилуплювання або народження нового організму. Перший період онтогенезу бага­токлітинних тварин.
Зародкові листки — шари зарод­ка багатоклітинних тварин і лю­дини, які утворюються в процесі гаструляції. У більшості організ­мів розрізняють три листки: зовнішній (ектодерма), вну­трішній (ентодерма) та середній (мезодерма), кожний з яких запо­чатковує певну групу тканин і органів.
Зародкові оболонки — оболон­ки, що оточують зародок деяких безхребетних, усіх хребетних і людини. Утворюються із зародко­вих листків. Забезпечують життє­діяльність зародка та його захист від ушкоджень. Розрізняють за­родкові оболонки: амніон, хорі­он і алантоїс.
Зигота запліднена яйцеклі­тина з подвійним набором хромосом; початкова стадія розвитку зародка. Утворюється в рослин і тварин у результаті злиття чоло­вічої і жіночої статевих клітин.
Зміна біогеоценозів послідов­ний природний розвиток екологіч­ної системи, коли одні біоценози приходять на зміну іншим під впливом природних факторів се­редовища: на місці лісу виникає болото, яке потім стає лукою. Зміна біогеоценозів може бути спричинена також стихійним ли­хом (пожежа, повінь, масове роз­множення шкідників) або впли­вом людини (вирубування лісу, осушування або зрошування зе­мель, земляні роботи).
Зовнішнє середовище — су­купність факторів живої та нежи­вої природи, під дією яких існує організм і які безпосередньо чи опосередковано впливають на стан, розвиток і розмноження організмів та популяцій.
Зональність закономірне розташування на земній кулі при­родних зон, які відрізняються кліматом, рослинністю, грунтами і тваринним світом. Зони бувають широтними (географічними) та вертикальними (у горах).
Зооспора спеціалізована клітина, яка слугує для нестате­вого розмноження водоростей та деяких грибів і здатна рухатися у воді за допомогою джгутиків.
Зубок цибулини бічна брунь­ка, яка розрослася та відокреми­лася від цибулини (цибуля, час­ник, гладіолус).
Зчеплене успадкування су­місне успадкування генів, розмі­щених в одній хромосомі (групі зчеплення).
Зчеплення генів зв'язок між генами, зумовлений їх розміщен­ням в одній хромосомі. Виклю­чає або обмежує можливість неза­лежного успадкування цих генів.
І
Ідіоадаптація — пристосуваль­на зміна організму як реакція на окремі умови існування без за­гального підвищення організації самого організму та рівня його життєдіяльності. Один із шляхів біологічного прогресу.
Ізоляція неможливість схре­щування між особинами одного виду. Розрізняють кілька форм ізоляції: географічна, екологічна, сезонна, генетична тощо.
Імпульс — 1) поштовх до дії; 2) форма збудження в нервових волокнах, яке спричиняється будь-яким подразненням.
Імунітет несхильність орга­нізму до інфекційних (заразних) захворювань. Буває вродженим (природним) і набутим, який ви­никає внаслідок перенесеного за­хворювання або введення (ін'єкції) в організм ослаблених збудників хвороби у вигляді вак­цини.
Інбредна депресія зниження життєздатності та продуктивності у тварин і рослин, спричинене інбридингом, унаслідок переходу більшості генів у гомозиготний стан.
Інбридинг (інцухт) спорідне­не схрещування домашніх тварин або примусове самозапилення перехреснозапильних рослин.
Інстинкти сукупність склад­них вроджених реакцій (виявів поведінки) організму, які виника­ють у відповідь на зовнішні або внутрішні подразнення; складні безумовні рефлекси (травний, оборонний, статевий тощо). Інстинкти людини контролюють­ся свідомістю та значною мірою підпорядковуються їй.
Інсулін — гормон підшлунко­вої залози, що регулює вуглевод­ний обмін в організмі людини і тварин.
Інтегументи зовнішні по­криви насінного зачатка в на­сінних рослин, що оточують його центральну частину (нуцелус).
Інтина внутрішній шар обо­лонки пилкового зерна (пилку) в насінних рослин, а також спор у спорових рослин.
Іонізація утворення іонів (за­ряджених атомів або груп атомів) під впливом хімічних реакцій або радіоактивних випромінювань (ультрафіолетові, рентгенівські та інші промені), а також високих температур.
Іхтіологія наука, що вивчає риб.
К
Кайнозой найновіша ера в геологічній історії Землі; розпо­чалася 67 млн. років тому. У цю еру рослинний і тваринний світ набув рис, подібних до сучасних; наприкінці ери виникла людина. Поділяється на три періоди: па­леоген, неоген, антропоген.
Камбій твірна тканина сте­бел і коренів голонасінних та дво­дольних покритонасінних рослин, яка започатковує провідні тка­нини та забезпечує їх ріст у тов­щину.
Канібалізм поїдання особин свого виду, що є регулятором чисельності популяції, тобто од­нією з форм природного добору.
Капіляри — 1) найдрібніші кро­воносні судини в тканинах та органах людини і більшості тва­рин. Через стінки капілярів відбу­вається обмін речовин між кро­в'ю та іншими тканинами орга­нізму, а також газообмін (через капіляри легенів); 2) лімфатичні капіляри — кінцеві розгалуження лімфатичних судин у тканинах.
Каріотип набір хромосом у клітинах організму, сталий для кожного виду, що є важливою си­стематичною ознакою. Так, карі­отип людини має 23 пари хромо­сом, із яких 22 пари аутосоми і одна пара статевих хромосом.
Класифікація розподіл пред­метів, явищ і понять за класами, відділами, розрядами залежно від їх спільних ознак.
Клоака розширена частина задньої кишки в ряду хребетних (деякі круглороті та риби, усі зем­новодні, плазуни, птахи, клоачні ссавці), у яку відкриваються ста­теві протоки, сечоводи або безпо­середньо сечовий міхур.
Клонування розмноження багатоклітинних організмів не­статевим шляхом, коли потом­ство розвивається із соматичних тканин або окремих соматичних клітин материнського організму.
Кодон ділянка іРНК, яка складається з трьох послідовних нуклеотидів і кодує одну аміно­кислоту.
Коки кулясті бактерії. По­ширені в ґрунті, повітрі, харчо­вих продуктах тощо. Використо­вуються людиною під час виго­товлення молочнокислих про­дуктів. Багато видів є хво­роботворними (стрептокок, стафілокок).
Колаген волокнистий білок, що є основною складовою части­ною специфічних волокнистих структур сполучної тканини тва­рин і людини.
Коменсалізм тип взаємо­зв'язків різних видів організмів, за якого один із них (коменсал) використовує продукти живлення чи житло іншого (хазяїна), не завда­ючи останньому помітної шкоди.
Комплементарний той, що взаємодоповнює. Комплемен­тарні гени дві незалежні пари домінантних генів, які виявляють взаємодоповнювальну дію на фор­мування певної ознаки організму.
Конвергенція виникнення в процесі еволюції подібності в бу­дові та функціях неспоріднених організмів унаслідок їх присто­сування до однакових умов існу­вання.
Консументи гетеротрофні організми, споживачі органічних речовин. Розрізняють консумен­ти першого (рослиноїдні тварини) та другого (хижаки) порядків.
Конус наростання — багато­клітинна верхівкова зона твірної тканини, з якої за рахунок пос­тійного поділу клітин формуються решта тканин та органів пагона.
Концепція — система поглядів на ті чи інші явища; засіб роз­гляду будь-яких явищ, розуміння чогось.
Кон'югація — тип статевого процесу, що полягає в злитті вмісту двох вегетативних клітин (у водоростей) чи протопластів двох гіфів різних грибниць (у деяких грибів) або в тимчасовому сполу­ченні клітин (у інфузорій).
Кооперація взаємодія двох неалельних домінантних генів, кож­ний із яких має самостійний фенотипний вияв.
Копуляція — 1) статевий акт у тварин, які мають копулятивні органи; 2) сполучення при стате­вому розмноженні двох особин, які не мають копулятивних органів (гатерія, дощовий черв'як).
Коренева система сукупність усіх коренів рослини, розташова­них у ґрунті, повітрі, воді або в тілі рослини-живителя (у парази­туючих видів).
Кореневий живець відтинок кореня з придатковими брунька­ми в коренепаросткових рослин (кульбаба, малина, хрін, будяк, осот).
Корінь осьовий вегетативний орган рослини, що має необме­жений верхівковий ріст, позитив­ний геотропізм, радіальну будову і ніколи не утворює листя.
Корінь бічний відгалуження головного, бічного або придатко­вого кореня. Може бути першо го, другого, третього і т.д. по­рядків.
Корінь головний корінь, який розвивається із зародково­го корінця.
Корінь придатковий корінь, який відгалужується від стебла або листка.
Корок покривна тканина, що складається з кількох шарів відмерлих клітин і утворюється на поверхні стебел та коренів рос­лини у кінці першого року їх жит­тя. Інша назва — пробка.
Короткозорість — недолік світлозаломлювальної здатності ока, унаслідок якого чітке зобра­ження утворюється перед сітківкою (довгасте очне яблуко).
Кров'яний тиск тиск, що по­дає кров на стінки кровоносних судин, у яких вона рухається. Ве­личина кров'яного (артеріаль­ного) тиску визначається силою серцевих скорочень, кількістю крові та опором кровоносних су­дин. У артеріях тиск досягає мак­симальної величини під час ско­рочення (систоли) шлуночка — 115—125 мм рт. ст. Мінімальний тиск — 70—80 мм рт. ст. спосте­рігається під час розслаблення серцевого м'яза (діастоли).
Кроманьйонці безпосередні предки сучасних людей; жили в епоху пізнього палеоліту, а поде­куди й пізніше. Уперше кістяки кроманьйонців виявлено у 1868 р. у гроті Кро-Маньйон у Франції.
Кросинговер взаємний обмін між гомологічними ділянками хромосом унаслідок розриву та сполучення в новому порядку їх ниток (хроматид). Відбувається звичайно в профазі І мейозу, інко­ли — мітозу. Є одним з механі­змів комбінативної мінливості.
Кругообіг біологічний части­на кругообігу речовин, де беруть участь живі організми. Складаєть­ся з двох протилежних процесів — акумуляції елементів у живих організмах і мінералізації внас­лідок розкладання мертвих організмів. На поверхні суходолу та у верхніх шарах морів перева­жає процес утворення живої ре­човини, а в грунті та в глибині морів її мінералізація.
Кругообіг речовин природні циклічні процеси перетворення речовин і переміщення хімічних елементів. Повітряний кругообіг включає 98,3 % речовин, а водний
— 1,7 %. Через газоподібну фазу проходять 02, Н2, N, С та ін. хімічні елементи, через водну Na, Mg, Fe, S, CI, К та ін.
Ксилема — тканина рослин, що проводить воду та розчинені в ній мінеральні солі й надає сто­вбуру та гілкам міцності. Інша назва — деревина.
Кутикула — 1) у тварин і лю­дини шар щільної речовини, що вкриває поверхню клітин покрив­ної тканини (епітелій) і виконує здебільшого захисну функцію; 2) у рослин тонка неструктурна плівка, що вкриває покривну тка­нину (епідерміс) листків і моло­дих стебел.
Кущ життєва форма росли­ни з декількома багаторічними здеревілими стеблами, які несуть бруньки відновлення.
л
Ландшафт загальний вид місцевості, краєвид; сукупність взаємозв'язаних екологічних і біоценотичних компонентів тієї чи іншої ділянки суходолу або аква­торії. Розрізняють ландшафт міський, сільський, гірський, сте­повий, лісовий, озерний тощо.
Ланцюг живлення — по­слідовність організмів, у якій осо­бини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об'єктом живлення для організмів іншого. Переплітаючись, ланцю­ги живлення формують трофічну сітку (сітку живлення).
Лейкопласти — безбарвні пла­стиди в клітинах коренів більшості рослин; нагромаджу­ють запасні поживні речовини — крохмаль, білки, жири.
Лейкоцити — безбарвні амебо­подібні клітини крові людини та хребетних тварин. Виконують в організмі переважно захисну фун­кцію.
Листкова основа частина листка, що з'єднує його зі стеб­лом. Тут міститься утворювальна тканина, завдяки якій ростуть листкова пластинка та черешок. Основа листка іноді набуває фор­ми трубчастої піхви або утворює парні прилистки.
Листкова пазуха вершина кута між листковим черешком і стеблом, звичайно зайнята бічною пазушною брунькою.
Листкова пластинка розши­рена, звичайно плоска частина
листка, що здійснює фотосинтез, газообмін, транспірацію, а в дея­ких видів вегетативне розмно­ження.
Листковий черешок звужена частина листка, що з'єднує лист­кову пластинку з основою та ре­гулює її положення щодо джере­ла світла. Листки із черешками називаються черешковими, а без черешків — сидячими.
Листкові жилки — система про­відних пучків, які з'єднують лис­ток у єдине ціле, слугують опо­рою м'якоті листка та сполучають його зі стеблом.
Листкової пластинки край суцільний, зубчастий (прямі кути), пильчастий (гострі кути), стовпчастий (круглясті виступи), виїмчастий (круглясті виїмки).
Листок бічний вегетативний орган рослини, що росте на паго­ні, має двобічну симетрію, наро­стає основою та виконує функції фотосинтезу, газообміну і транс­пірації. Ріст листка обмежений.
Листок лопатевий листок, пластинка якого розчленована на лопаті до 1/3 ширини половинки листка.
Листок простий листок, який складається з однієї листкової пластинки та одного черешка й опадає повністю.
Листок роздільний листок з пластинкою, розчленованою до половини ширини половинки ли­стка.
Листок розтятий листок, плас­тинка якого розчленована до голов­ної жилки або до основи листка.
Листок складний листок, що складається з кількох листкових пластинок (листочків), які розта­шовані на спільному черешку й опадають нарізно.
Листопад природне опадан­ня листя у дерев і кущів унаслі­док підготовки рослини до зими, яке спричиняється зміною трива­лості дня. В основі черешка ут­ворюється віддільний шар, завдя­ки якому листок відпадає. Лист­ковий рубець закривається проб­ковим шаром.
Лімфа — рідина, подібна до плазми крові, що циркулює в лім­фатичній системі людини і хре­бетних тварин. Відіграє важливу роль в обміні речовин, виконує захисні функції.
Лінія — сукупність нащадків однієї самозапиленої особини в рослин або сукупність нащадків унаслідок спорідненого схрещу­вання у тварин. Більшість генів в особин лінії перебувають у гомо­зиготному стані.
Ліпаза — фермент підшлунко­вої залози людини та хребетних тварин, який розщеплює жири.
Ліпіди — група органічних ре­човин, до якої належать жири і жироподібні речовини (ліпоїди). Входять до складу всіх живих клітин.
Ліпопротеїди — складні білки, що утворюються з простих білків та ліпідів. Містяться в клітинах тваринних та деяких рослинних організмів.
Локус місцезнаходження певного гена (алеля) в хромосомі або іншому генетичному матері­алі (наприклад, плазміді бактерії).
Луб флоема.
М
Макроеволюція історичний процес виникнення надвидових груп родів, родин, рядів, класів тощо.
Мальпігієві судини видільні та осморегулюючі органи в паву­коподібних і комах. Являють со­бою сліпі вирости кишечника на межі середньої та задньої кишок.
Мальтаза фермент слини людини та ссавців, який завершує розщеплення крохмалю до глю­кози.
Матка мішкоподібний або каналоподібний орган жіночої статевої системи в тварин та лю­дини, у якому розвиваються яйця або ембріони.
Межа витривалості межа, за якою існування організму немож­ливе (льодовикова пустеля, гаря­че джерело тощо). Для кожного виду організмів існують свої межі по кожному екологічному факто­ру окремо.
Мезоглея драглистий проша­рок між зовнішнім (ектодермою) та внутрішнім (ентодермою) ша­рами клітин, які утворюють тіло кишковопорожнинних тварин.
Мезодерма середній зарод­ковий листок, властивий зародкам багатоклітинних тварин (крім гу­бок та кишковопорожнинних) і людини. З мезодерми розвиваєть­ся сполучнотканинна частина шкіри, поперечносмугасті м'язи, органи кровоносної, сечовиділь­ної, статевої систем.
Мезофіл основна хлорофі­лоносна паренхіма листкової пластинки, розташована між епі­дермальними шарами.
Мейоз особливий поділ клітин у процесі статевого розмноження, коли з однієї диплоїдної материнської клітини утворюються чотири гаплоїдні статеві клітини (гамети).
Меліорація ґрунтів покращан­ня властивостей ґрунтів з метою підвищення їх родючості. Види меліорації: гідротехнічна зро­шення, осушення, промивка засо­лених ґрунтів; хімічна ва­пнування, гіпсування, окиснення (підвищення кислотності ґрунтів); фізична піскування, гайнування, агролісомеліорація тощо.
Менструальний цикл стате­вий цикл самиць приматів і лю­дини, що полягає у видаленні незаплідненої яйцеклітини; супро­воджується кровотечею (менстру­ацією) та синхронними періо­дичними змінами в яєчниках і статевих провідних шляхах. У людини він повторюється в серед­ньому кожні 28 днів.
Меристема тканина в рос­лин, з якої утворюються всі інші постійні тканини. Міститься в конусі наростання стебла і коре­ня, між деревиною та лубом у стеблах і коренях. Інша назва — твірна тканина.
Метаболізм — сукупність про­цесів обміну речовин і енергії та їх біохімічних перетворень у жи­вому організмі.
Метамерія — розчленування тіла в деяких груп організмів (кільчастих червів, членистоногих тощо) на подібні (або подібно закладені) ділянки — метамери — вздовж поздовжньої вісі або площини симетрії. Може бути гомономною (метамери подібні між собою по всій довжині тіла) та гетерономною (метамери фун­кціонально і структурно різно­якісні).
Метамерність повторення однотипних ділянок тіла чи орга­на: у тварин членисте тіло червів, личинок, молюсків і членистоногих, грудна клітка хре­бетних, у рослин вузли та міжвузля стебла.
Метаморфоз — 1) видозмінен­ня вегетативних органів рослин у процесі еволюції внаслідок при­стосування їх до інших функцій.
Наприклад, у барбарису і кактусів колючки є видозміненими лист­ками; 2) перетворення організму тварин у процесі його індивідуаль­ного розвитку (наприклад, у жаб з ікри виходить личинка пуго­ловок, який згодом перетворюєть­ся на жабеня).
Метанефридії парні, метамерно розміщені видільні органи в безхребетних, найчастіше в кільчастих червів. Являють собою трубчасті канали, один кінець яких (віїічаста лійка або нефростом) відкривається у вторинну порожнину тіла (целом) поперед­нього сегмента, а інший (видільна пора) назовні.      *
Міжвузля — ділянка пагона між двома суміжними вузлами.
Мікориза — співжиття (симбі­оз) грибів з вищими рослинами у вигляді коренів, обплутаних гіфа­ми гриба.
Мікроеволюція — сукупність еволюційних процесів, які здійснюються всередині популяції та між популяціями одного виду.
Мікроспора менша спора в різноспорових вищих рослин. У голо- і покритонасінних рослин пилкове зерно.
Міксотрофи організми, здатні живитися автотрофно чи гетеротрофно залежно від умов середовища існування.
Мімікрія захисне пристосу­вання неотруйних тварин, що полягає в зовнішній подібності з отруйними тваринами або з непо­живними предметами. Один із видів захисного забарвлення і форми.
Мінливість — здатність організмів змінювати свої ознаки та якості. Розрізняють два типи мінливості: модифікаційна (фенотипна, визначена, групова), що не успадковується, та мутаційна (ге­нотипна, невизначена, індивідуальна), яка успадковується.
Місткість легенів життєва — кількість повітря, яке здатна ви­дихнути людина після найглиб­шого вдиху (в середньому 3500 см3).
Мітоз складний поділ сома­тичних клітин рослинних і твари­нних організмів, який супрово­джується формуванням видимих хро­мосом. Інша назва — каріокінез.
Мітохондрії — органоїди клітин рослин, тварин і людини, які виробляють, нагромаджують і роз­поділяють енергію в клітинах.
Міцелій вегетативне тіло грибів, що складається з розгалужених найтонших нитко­подібних структур, або гіфів. Інша назва — грибниця.
Модифікація — неспадкова зміна фенотипу, що виникає під впливом факторів зовнішнього середовища в межах норми реак­ції генотипу.
Моногібрид гібрид, гетеро­зиготний за алелями одного аналізованого гена.
Моносахариди прості вугле­води загальної формули СлНОя = від 3 до 10). Приклади: глю­коза, фруктоза.
Морула одна з ранніх стадій розвитку зародка бага­токлітинних тваринних організ­мів. На цій стадії зародок являє собою скупчення маси клітин, яке за формою нагадує ягоду шовковиці.
Морфогенез процес формо­творення живих організмів та їх окремих органів в онтогенезі.
Морфологія наука про зако­номірності будови та процеси формоутворення організмів і ок­ремих органів у їх індивідуально­му та історичному розвитку.
Мутагенез процес виникнен­ня мутацій. Розрізняють індуко­ваний мутагенез (спричинений мутагеном під впливом людини) і спонтанний (має місце за природ­них умов).
Мутагени загальна назва фізичних, хімічних та біологічних чинників, здатних спричиняти мутації.
Мутагенний фактор фактор, який спричиняє мутацію. Існують природні та штучні мутагенні фактори.
Мутація стійка зміна спад­кового апарату кількісного чи якісного характеру, яка виникла раптово.
Мутуалізм тип співіснуван­ня різних видів організмів, від якого вони мають взаємну ко­ристь. Часто види, що перебува­ють у мутуальних зв'язках, не можуть існувати самостійно.
Н
Надсім'ядольне коліно ділян­ка стебла між вузлом першого справжнього листка та сім'ядоль­ним вузлом.
Наркоманія різкий вияв хворобливого потягу до наркотичних речовин (морфін, кокаїн, алко­голь, нікотин), які викликають у людини помилкове відчуття бла­гополуччя, веселості, сп'яніння, наркотичного марення. Вживан­ня наркотиків призводить до по­рушення життєдіяльності орга­нізму, глибоких нервово-психіч­них розладів і навіть смерті.
Насінина специфічне утво­рення в насіннєвих рослин, яке формується з насінного зачатка внаслідок подвійного запліднення. Обов'язковими частинами насіни­ни є зародок і шкірка. Численні рослини мають ще ендосперм (злакові, пасльонові, гречкові).
Насінний зачаток овальне тільце в зав'язі маточки, вкрите зовні одним-двома покривами (інтегументами), із яких фор­мується шкірка насінини. Під інтегументами розташована особлива тканина нуцелус, у якій розвивається зародковий мішок.
Настії повільні зміни поло­ження органів рослин у просторі (вигини) у відповідь на зміни фак­торів зовнішнього середовища (світло, температура тощо).
Національний парк терито­рія, що охороняється з метою збе­реження природних комплексів, які мають особливу екологічну, історичну та естетичну цінність. На відміну від заповідників, уся або значна частина площі націо­нального парку відкрита для відвідування.
Неандертальці викопний вид людей, які жили в плейстоценову епоху (понад 100 тис. років тому) в Європі, в Африці й південно-східній частині Азії. Від назви до­лини Неандерталь поблизу Дюс­сельдорфа (Німеччина), де в 1856 р. вперше було виявлено реш­тки людини цього виду.
Неврози група захворювань, в основі яких лежать тимчасові порушення діяльності нервової системи, що виникають внаслідок тривалих переживань і розумово­го перенапруження, недос­татнього харчування, інфекційних захворювань.
Нейрон нервова клітина ра­зом з усіма її відростками (неври­тами, або аксонами, та дендрита­ми), яка є основним структурним і функціональним елементом нервової тканини.
Нейрула — 1) стадія зародко­вого розвитку хордових тварин і людини, що настає після гастру­ли. У зародка з'являється нерво­ва пластинка, яка пізніше дає по­чаток нервовій системі; 2) заро­док на цій стадії розвитку.
Неоген другий період кайно­зойської ери геологічної історії Землі. Розпочався 25 млн. років тому, тривав 23,5 млн. років.
Нефрит запальне захворю­вання нирок, яке полягає в ура­женні клубочкового апарату.
Нефрон основна структурно-функціональна одиниця нирок хре­бетних, що являє собою мальпігієве тільце (боуменова капсула з клубочком кровоносних капілярів) із звивистими та прямими канальцями, які відходять від нього.
Нітрифікація процес окис-нення солей аміаку до солей азот­ної кислоти (І етап пере­творення аміаку в нітрити, II етап перетворення нітритів у нітра­ти). Спричиняється нітрифікую­чими бактеріями (нітрозомонас, нітрозобактер).
Номенклатура — сукупність або перелік назв, які застосову­ються в певній галузі науки, тех­ніки, мистецтва тощо.
Номогенез — розроблена Л.С.Бергом гіпотеза еволюції органічного світу на Землі на ос­нові доцільної закономірності, коли боротьба за існування та природний добір не є факторами еволюції, а, навпаки, лише збері­гають існуючі форми організмів.
Ноосфера новий еволюцій­ний стан біосфери, коли розумо­ва діяльність людини стає вирі­шальним фактором її розвитку.
Норма реакції межа модифі­каційної мінливості ознаки, зу­мовлена генотипом. Пластичні ознаки мають широку норму реакції, непластичні — вузьку.
Нуклеїнові кислоти — високомолекулярні, біоорганічні спо­луки, що зберігають і передають спадкову інформацію. Склада­ються з десятків і навіть тисяч структурних одиниць — нуклеотидів. Розрізняють рибо­нуклеїнову та дезоксирибонукле­їнову кислоти.
Нуклеотиди — структурні оди­ниці нуклеїнових кислот, які складаються з азотистої основи, п'ятиатомного вуглеводу та за­лишку фосфорної кислоти.
Нуцелус центральна бага­токлітинна частина насінного зачатка голонасінних і покрито­насінних рослин, з якої розви­вається зародковий мішок.
О
Обсіменіння процес, який забезпечує контакт чоловічих і жіночих гамет з наступним про­никненням сперматозоїда в ооплазму. Здійснюється при­родним та штучним шляхом. Природне обсіменіння буває зов­нішнім і внутрішнім. За зовніш­нього обсіменіння контакт гамет здійснюється у зовнішньому се­редовищі (риби, земноводні), за внутрішнього — сперматозоїди вводяться в статеві шляхи самиці (плазуни, птахи, ссавці). У рослин утворення насіння.
Оогенез процес розвитку жіночих статевих клітин (яйцеклі­тин) у яєчнику людини і тварин.
Овуляція вихід яйцеклітини з фолікула яєчника. У самиць ссавців і людини незріла яйцеклі­тина виходить у черевну по­рожнину, потім потрапляє в яй­цепровід або маткову трубу, де і дозріває.
Онтогенез індивідуальний розвиток організму з моменту запліднення до смерті.
Оптимум сукупність най­сприятливіших умов для перебігу якогось процесу.
Органели постійні складові елементи клітини людини, тва­рин, рослин і грибів (пластиди, мітохондрії тощо); виконують певні функції в життєдіяльності клітини. Інша назва органоїди.
Органи аналогічні органи, що виконують однакові функції, але мають різну будову та похо­дження і є результатом конвер­генції (крила птаха та метелика).
Органи гомологічні органи, які подібні між собою за будовою і походженням, але виконують різні функції (крила птаха та пе­редні плавці кита). Результат ди­вергенції.
Органи рудиментарні недо­розвинуті органи, які в процесі еволюції втратили своє основне призначення (очі в крота, волося­ний покрив і апендикс у людини).
Організм (живий) відкрита органічна система, якій властиві саморегуляція та самовідтворення.
Органоїди органели.
Ортопедія розділ хірургії, який займається профілактикою, діагностикою та лікуванням де­формацій і порушень функцій кістково-м'язової системи, спри­чинених вродженими дефектами або наслідками травм і різних захворювань.
Осмос явище повільного проникнення (просочування) розчинених у воді речовин через клітинну мембрану.
Оцвітина зовнішні покривні частини квітки, які захищають ти­чинки та маточку і сприяють за­пиленню.
Оцвітина подвійна оцвітина, що містить чашечку та віночок (яблуня, горох).
Оцвітина проста сукупність однакових листочків квітки, не розділених на чашечку та віночок: зелених чашечкоподібна оцві­тина (буряк, лобода); білих або забарвлених віночкоподібна оцвітина (тюльпан).
п
Пагін стебло з листям і брунь­ками, яке утворюється протягом одного вегетаційного періоду.
Пагін бічний пагін, який з'я­вився з бічної пазушної бруньки та за рахунок якого відбувається гілкування стебла.
Пагін вегетативний пагін з листям і бруньками.
Пагін головний пагін, що утворився з бруньки зародка на­сінини.
Пагін квітконосний пагін з репродуктивними органами квітками, потім плодами та на­сінням.
Пагін подовжений пагін, що має подовжені міжвузля.
Пагін скорочений пагін, що має скорочені міжвузля.
Палеоген перший період кай­нозойської ери геологічної історії Землі; розпочався близько 67 млн. років тому і тривав понад 40 млн. років.
Палеоліт давній кам'яний вік; найдавніший період людсько­го суспільства. Характеризується поширенням примітивних зна­рядь праці з дерева, каменю і кістки, пануванням мисливства та збиральництва.
Пам'ятки природи рідкісні або типові природні об'єкти, що мають наукову, культурно-пізнавальну та естетичну цінність (гаї, озера, водоспади, печери, скелі, старовинні парки тощо).
Паразити організми, які живуть на поверхні або всередині іншого організму (хазяїна, або живителя) та живляться за раху­нок останнього.
Паразитологія наука, що ви­вчає паразитів і явища паразитизму.
Параподії м'язисті нечленисті бічні парні вирости сегментів багатощетинковиі червів, які звичай­но мають пучечки щетинок та слу­гують для пересування.
Паренхіма 1) у рослин основна тканина, що складаєть­ся з клітин різної форми, але більш-менш однакового розміру, становить основну масу органів і виконує різноманітні функції; 2) у безхребетних тварин спо­лучна тканина, що заповнює про­міжки між органами; 3) у хребет­них тварин і людини спе­цифічні клітинні елементи орга­на, що виконують його основну функцію.
Партеногенез різновид ста­тевого розмноження, коли яйце­клітина без запліднення розви­вається в новий організм. Харак­терний для безхребетних тварин (ракоподібні, комахи) та деяких видів рослин (кульбаба, приворотень).
Патогенез внутрішні меха­нізми виникнення та розвитку хворобливого процесу в організмі людини або тварини.
Патологія — 1) наука про хво­робливі (патологічні) процеси в організмі людини чи тварини; 2) у широкому розумінні будь-яке відхилення від норми.
Пектин полісахарид, що є компонентом клітинної оболон­ки бактерій, грибів та рослин.
Пепсин травний фермент шлункового соку людини й хребетних тварин, під дією якого відбувається первинне розщеп­лення білків.
Перетворення неповне роз­виток комах та деяких інших тва­рин через стадії: яйце личинка доросла особина (сарана, тар­ган). Личинка за зовнішнім ви­глядом нагадує дорослу особину, але відрізняється від неї розміра­ми, наявністю певних личинкових органів та недорозвиненістю інших. Інша назва метаморфоз неповний.
Перетворення повне розви­ток комах та деяких інших тва­рин через стадії: яйце личинка лялечка доросла особина (метелики, мухи, бджоли). Личин­ка зовсім не схожа на дорослу особину ні будовою, ні способом життя. Лялечка нерухома і не живиться. Інша назва — метамор­фоз повний.
Перистальтика — червоподібні рухи порожнистих внутрішніх органів людини і тварин (кишок, шлунка, сечівника) внаслідок ско­рочення їх м'язів, завдяки чому здійснюється пересування їх вмісту.
Підвид сукупність подібних між собою популяцій, які відрізняються від інших популяцій того самого виду за однією або кількома ознаками.
Підсім'ядольне коліно нижня ділянка стебла між сім'ядольним вузлом і коренем.
Підщепа рослина, на яку робиться прищеплювання. Зви­чайно має власний корінь.
Піноцитоз інтенсивне погли­нання клітиною рідких або коло­їдних розчинів із навколишнього середовища. Завдяки піноцитозу в клітину надходять макромолекулярні сполуки.
Пітекантроп — рід викопних людей, які відзначалися багатьма перехідними рисами від мавп до людей вищого, ніж пітекантропи, рівня розвитку.
Планктон сукупність організмів, які мешкають у товщі води континентальних і морських водойм та більш чи менш пасив­но переносяться течією.
Пластиди особливі безбарвні або забарвлені органели цито­плазми клітин більшості рослин (хлоропласти, хромопласта та лей­копласти). У них відбуваються процеси біосинтезу, нагромаджу­ються вітаміни, ферменти, крох­маль тощо.
Пластичність екологічна міра витривалості організмів та їх уг­руповань (біоценозів) проти впли­ву факторів середовища.
Плацента орган, який здійснює зв'язок та обмін речо­вин між організмом матері та за­родком у період його внутрішньоутробного розвитку. Складається із зародкової частини (ворсинча­ста ділянка хоріона) та материнсь­кої (ділянка слизової оболонки матки). Через плаценту відбуваються живлення, виділення та дихання ембріона. Планцета та­кож захищає зразок від зовнішніх впливів. Інша назва — дитяче місце.
Плацентарні — вищі живородні ссавці (усі представники класу, крім клоачних і сумчастих), у яких зародок розвивається в матці й має зв'язок з материнським орга­нізмом через плаценту.
Плеврит хвороба, спричине­на запальним процесом у легене­вих оболонках (плеврах).
Плейотропія вплив одного гена на розвиток певних ознак організму.
Плейстоцен перша епоха антропогену.
Плід вмістилище насіння квіткової рослини, яке утворюєть­ся із зав'язі квітки внаслідок за­пліднення. Слугує для зберігання та розповсюдження насіння. Із стінки зав'язі формується опло­день, який буває сухим або соко­витим. Інколи плодом називаєть­ся ембріон людини або ссавців.
Плід «несправжній» — застарі­ла назва плоду, в утворенні яко­го, крім зав'язі, беруть участь квітколоже, основи тичинок, пе­люсток, чашолистків (яблуко яблуні, груші, горобини; збірна сім'янка суниці).
Плід простий — плід, що роз­вивається з однієї маточки у квітці (кістянка вишні, біб гороху, яго­да помідора).
Плід складний — плід, що роз­вивається з кількох або багатьох маточок однієї квітки (збірна сім'янка суниці, збірна кістянка малини).
Плоскостопість зміна форми стопи, що полягає в опущенні поздовжнього та поперечного склепінь.
Пневмонія запалення леге­невої тканини, спричинене, го­ловним чином, мікро­організмами, зокрема пневмоко­ком. Інша назва запалення ле­гень.
Поділ куща поділ рослини з пагонами та коренями в поздовжньому напрямку на кілька частин, які потім розсаджуються (багаторічні трави).
Поліембріонія процес розвит­ку кількох зародків з однієї запл­ідненої яйцеклітини.
Полімерія взаємодія двох або більше неалельних генів, коли їх
домінантні алелі впливають на ступінь вияву певної фенотипної ознаки, що забезпечує кількісну мінливість організмів популяції.
Поліморфізм наявність у ме­жах одного виду особин, які знач­но вирізняються між собою; роз­різняють статевий, віковий та се­зонний поліморфізм.
Поліпептиди органічні речо­вини, що складаються з десятків або сотень амінокислот і є про­міжними продуктами біосинтезу або розщеплення білків.
Поліплоїдія кратне збільшен­ня диплоїдного чи гаплоїдного набору хромосом унаслідок пору­шення механізму поділу клітини (мітозу або мейозу). Може бути природною та штучною. Часто зу­стрічається в рослин (картопля, пшениця, люцерна тощо) і дуже рідко у тварин (інфузорія, тутовий шовкопряд, деякі земноводні).
Полісахариди складні вугле­води, молекули яких синтезують­ся з моносахаридів (простих вуг­леводів). До полісахаридів нале­жать сахароза, крохмаль, целюло­за тощо.
Поліфаги організми, здатні споживати різні за походженням продукти.
Пологи фізіологічний про­цес вигнання плоду та плаценти з матки в плацентарних ссавців і людини.
Полярність протилежність кінців тіла: у тварин передньо­го (головного) та заднього (хвос­тового), у рослин верхнього (ге­ліотропного) та нижнього (геотропного).
Популяційні хвилі коливан­ня чисельності особин у попу­ляції, що відбуваються під впли­вом факторів неживої та живої природи.
Популяція сукупність особин одного виду, яка певною мірою ізо­льована від інших популяцій цьо­го самого виду. Є елементарним еволюційним утворенням.
Порода — сукупність домашніх тварин одного виду, яка штучно створена людиною і має певні спадкові особливості, спадково закріплену продуктивність, ек­стер'єр тощо.
Порожнина тіла вторинна порожнина тіла більшості бага­токлітинних тварин, яка має власну оболонку мезотелій; за­повнена рідиною.
Порожнина тіла первинна простір між стінкою тіла та кишеч­ником у деяких багатоклітинних тварин, у якому знаходяться внут­рішні органи. Не має власної стінки; добре розвинена в первиннопорожнинних круглих червів.
Постембріональний розвиток розвиток тваринних організмів після виходу з яйцевих оболонок або народження до природної смерті. Один із періодів онтоге­незу багатоклітинних тварин.
Правило екологічної піраміди — співвідношення між продуцента­ми, консументами і редуцентами, виражене їх масою та зображене у вигляді графічної моделі, де кож­ний наступний рівень живлення становить 10 % від попереднього.
Прилистки листкоподібні утворення біля основи листка, які захищають молодий листок та па­зушну бруньку.
Примати ряд найбільш організованих (насамперед розу­мово) ссавців, до яких належать мавпи та людина.
Природні ресурси запаси при­родних багатств, джерела енергії, земля, ліси, води, тварини, рос­лини тощо, які використовують­ся людиною для задоволення ма­теріальних та культурних потреб. Розрізняють невідновні (корисні копалини) та відновні (жива при­рода) природні ресурси.
Пристосованість організмів доцільність будови та функцій організмів стосовно певних умов існування, яка стала результатом природного добору.
Прищепа живець рослини або брунька, які приживлюються на іншу рослину, яка звичайно має власний корінь.
Пробка корок.
Прогрес біологічний усклад­нення та вдосконалення організмів у процесі еволюції.
Продих щілиноподібний отвір у шкірці листка, оточений двома замикальними клітинами. Через продихи здійснюються га­зообмін і транспірація.
Продуктивність біологічна — кількість органічної речовини, виробленої за певний час організ­мами того чи іншого біогеоцено­зу (луки, лісу, поля, водойми). Вимірюється в одиницях маси, часу та площі.
Продуценти організми, здатні до фото- або хемосинтезу,
завдяки чому вони становлять першу ланку ланцюга живлення, яка утворює органічні речовини з неорганічних. Автотрофні організми.
Прокаріоти організми, кліти­ни яких не мають оформленого ядра (бактерії та синьо-зелені во­дорості).
Протонема початкова стадія розвитку мохів, що утворюється зі спори і має вигляд нитки.
Протонефридії орган виді­лення та осморегуляції в більшості плоских і круглих червів, деяких кільчастих червів і молюсків, ланцетника. Склада­ється з одного чи кількох розга­лужених канальців, які впадають у головний канал, що відкри­вається назовні порою. Кінці ка­нальців у порожнині тіла закін­чуються клітиною, яка має пучок війок або один чи кілька джгу­тиків.
Профілактика сукупність за­ходів, спрямованих на попере­дження виникнення та розпов­сюдження захворювань, охорону та зміцнення здоров'я і фізичний розвиток населення.
Псевдоподії тимчасові випи­ни цитоплазми в деяких одно­клітинних організмів (амеби) та в окремих клітин (лейкоцити) багатоклітинних організмів, які виконують функції пересування і захоплювання їжі.
Птіалін фермент слини лю­дини та ссавців, який розщеплює крохмаль до мальтози (дисахарид).
Пульс періодичне поштовхоподібне напруження стінки артерії, синхронне зі скорочення­ми серця, що має у спокійному стані частоту 70—80 разів на хви­лину. Добре проявляється в пуль­сових точках, де великі артерії лежать близько до поверхні тіла.
Р
Раса людини велика су­купність людей, яка історично сформувалася на основі спільно­го походження й подібності спад­кових особливостей організму.
Регенерація відновлення організмом втрачених або ушко­джених органів і тканин, а також відновлення цілого організму з його частини. Спостерігається в рослин (регенерація відтинками стебла, кореневища тощо), у без­хребетних (кишковопорожнинні,
черви), у ссавців (поновлення епі­телію шкіри, слизових оболонок, клітин крові тощо).
Регрес біологічний спрощен­ня організації організмів у про­цесі еволюції.
Редукований орган зменше­ний орган або орган, що має спро­щену будову внаслідок втрати пев­ної функції.
Редуценти організми, які розкладають органічну речовину мертвих організмів до неорганіч­ної. Є останньою ланкою ланцю­га живлення.
Резус-фактор антиген, який міститься в еритроцитах людини та мавпи макаки резус. За хімічною природою ліпопротеїд. Передається спадково, не змінюється протягом життя. За­лежно від наявності цього фак­тора розрізняють резус-позитивні (85 %) та резус-негативні (15 %) організми. У випадку змішуван­ня крові людей з різними резус-факторами еритроцити склею­ються.
Рекультивація земель штуч­не відновлення родючості ґрунту та рослинного покриву, по­рушених унаслідок гірничих роз­робок, будівництва доріг, каналів, гребель тощо.
Реплікація здатність живих організмів або їх частин (клітин, хромосом, пластид, генів) створю­вати подібні до себе копії.
Рефлекс реакція живого організму у відповідь на ті чи інші впливи, яка здійснюється через нервову систему. Розрізняють бе­зумовні (вроджені) та умовні (на­буті протягом життя) рефлекси.
Рефлекси безумовні — вро­джені, відносно постійні стерео­типні реакції організму на вплив зовнішнього і внутрішнього сере­довища, які здійснюються за до­помогою центральної нервової системи і визначають певну, чітко окреслену програму поведінки, що забезпечує пристосування тва­рин певного виду до стабільних, характерних для конкретного виду умов життя.
Рефлекси умовні — індивіду­альні тимчасові реакції людини і тварин, які утворюються протя­гом життя на основі безумовних рефлексів, поєднаних з умовними подразниками, і забезпечують при­стосування до мінливих умов зов­нішнього середовища.
Рецептори утворення, що сприймають зовнішні та внутрішні подразнення, які потім передаються в центральну нерво­ву систему. Зоровими реце­пторами є колбочки та палички сітківки, слуховим рецептором кортієвий орган слухової завитки, смаковими рецепторами сосоч­ки язика.
Рецесивна ознака ознака, алель гена якої спадково пере­дається, але не функціонує. Уна­слідок цього ознака не виявляєть­ся в гетерозиготних нащадків.
Рецесивність властивість од­ного з генів алельної пари не виявлятися у фенотипі гетерози­готи, а лише в гомозиготної осо­бини.
Реципієнт організм, якому пересаджується орган, тканина або клітини іншого організму.
Рибонуклеїнові кислоти (РНК) один з видів нуклеїнових кис­лот, який складається з одного полінуклеотидного ланцюжка. Існу­ють три типи РНК: інформацій­на (іРНК), транспортна (тРНК) та рибосомна (рРНК). ІРНК переносить інформацію з молеку­ли ДНК на рибосоми, де ця інформація реалізується під час біосинтезу білка. тРНК здійснює перенесення амінокислот до ри­босом, де з них синтезується білок. рРНК є складовою час­тиною рибосоми.
Рибосоми — найдрібніші орга-нели клітини, функцією яких є синтез білка; єдині серед органел, що не мають мембрани.
Ризоїди — коренеподібні утво­рення у вигляді волосків або ни­ток, за допомогою яких багато­клітинні водорості та мохоподіб­ні прикріплюються до субстрату і всмоктують поживні речовини.
Ріст верхівковий ріст стебла в довжину за рахунок конуса на­ростання верхівкової бруньки.
Ріст вставний ріст стебла в довжину за рахунок утворюваль­ної тканини в основах міжвузль.
РОЕ реакція осідання ерит­роцитів (ШОЕ швидкість осі­дання еритроцитів). Прискорене осідання еритроцитів (4—10 мм/год) свідчить про наявність захворю­вання.
Розвиток непрямий розви­ток тварини, коли із зиготи фор­мується не доросла особина, а личинка, яка згодом зазнає значних змін і поступово перетво­рюється на дорослу особину. Типовий для більшості груп без­хребетних, міног, риб (дводихаючих), земноводних. Інша на­зва метаморфоз.
Розвиток прямий розвиток, коли новонароджена тварина за будовою подібна до дорослого організму, але відрізняється мен­шими розмірами та структорно-функціональною незрілістю де­яких систем, у першу чергу ста­тевої.
Розмноження здатність жи­вих організмів відтворювати по­дібних собі, завдяки чому забез­печується неперервність і спадко­ємність життя. Здійснюється ста­тевим і нестатевим шляхом.
Розмноження вегетативне — збільшення чисельності особин даного виду рослин за допомогою вегетативних органів — кореня (ко­реневі бульби та живці), стебла (живці стебла та кореневища, ву­сики, відсадки, прищепи), листка або видозміненого пагона (бульби, дітки цибулини, прищепи брунь­кою), а також поділом куща.
С
Самозапилення перенесення пилку на приймочку маточки в межах однієї квітки; звичайно відбувається до відкривання пу­п'янка квітки (горох, ячмінь).
Самоорганізація спричине­ний внутрішніми змінами та фак­торами зовнішнього середовища цілеспрямований процес, у ре­зультаті якого створюється, відтворюється або вдосконалюєть­ся організація складної відкритої динамічної системи.
Саморегуляція в біогеоценозі здатність біогеоценозу до віднов­лення внутрішньої рівноваги після будь-якого природного чи антропогенного впливу.
Саморегуляція чисельності обмежувальний вплив екологічної системи, який знижує чисельність особин до оптимальної (норми).
Санітарія застосування на практиці гігієнічних заходів, спря­мованих на покращання здоров'я населення, оздоровлення навко­лишнього середовища та продов­ження життя людини.
Сапротрофи організми, які живляться залишками мертвих тіл інших організмів або продуктами їхньої життєдіяльності.
Сапрофаги тварини, що жив­ляться органічними сполуками інших мертвих організмів та про­дуктами їхньої життєдіяльності.
Сапрофіти організми (чис­ленні види бактерій, грибів, ок­ремі види водоростей, мохів, па­поротеподібних та квіткових рос­лин), які використовують для сво­го живлення органічні сполуки решток мертвих тіл інших організмів або продуктів їхньої життєдіяльності.
Секреція процес утворення і виділення залозами людини та більшості тварин специфічних речовин секретів (слина, шлун­ковий сік, жовч тощо) та інкретів (гормонів), необхідних для жит­тєдіяльності організму.
Сексологія наука про взає­мовідносини статей, проблеми шлюбу та сім'ї, статевого вихо­вання.
Селекція — 1) виведення нових і покращення існуючих сортів сільськогосподарських рослин та порід свійських тварин; 2) наука, що розробляє теорію та методи створення нових і вдосконалення існуючих форм рослин, тварин та мікроорганізмів.
Сенсили органи дотику та хімічного чуття у червів і члени­стоногих у вигляді волосків або пластинок.
Симбіоз усі типи співісну­вання організмів різних видів. Симбіоз може грунтуватися на трофічних (організм хазяїна, за­лишки його їжі або продукти жит­тєдіяльності слугують для живлен­ня симбіонта) або на просторо­вих (оселення одного організму всередині, на поверхні іншого або спільне використання певних місць існування: нір, черепашок тощо) взаємозв'язках. Залежно від характеру взаємозв'язків між парт­нерами розрізняють такі типи сим­біозу: паразитизм, коменсалізм та мутуалізм. Симбіоз також буває облігатним (обов'язковим) та фа­культативним (необов'язковим).
Симетрія — закономірне пра­вильне розташування частин тіла відносно центра — радіальна си­метрія (деякі безхребетні тварини, осьові органи рослин, правильні квітки) або відносно прямої лінії (осі) чи площини — двобічна си­метрія (частина безхребетних і всі хребетні тварини; у рослин — лис­тки та неправильні квітки).
Синантроп давня викопна людина, яка за типом близька до пітекантропа. Жив в антропогено­вий період кайнозою. Рештки си­нантропа знайдено в Китаї.
Синергетика наука, що ви­вчає процеси самоорганізації, ста­лості, розпаду та відновлення будь-яких структур (систем) жи­вої та неживої природи.
Синергіди дві клітини в за­родковому мішку покритонасін­них рослин, які разом з яйцеклі­тиною становлять яйцевий апарат.
Синтез одержання складних хімічних сполук з простіших або безпосередньо з хімічних еле­ментів.
Система сукупність еле­ментів, які перебувають у тісних взаємних відносинах та зв'язках, становлячи певну цілісну єдність. Кожна система характеризується наявністю постійного обміну ре­човинами, енергією чи інформа­цією з навколишнім середови­щем, у взаємодії з яким вона ви­являє свою цілісність.
Система динамічна відкрита система, змінення організації якої визначається не лише її ста­ном в даний момент, як у кла­сичній динамічній системі, а й попередніми її станами та впли­вами навколишнього середовища, що є випадковими, непередбачуваними. Відкриті динамічні сис­теми можуть бути фізичними, хімічними, біологічними, еколо­гічними, економічними, соціаль­ними і навіть інформаційними.
Систематика наука про роз­поділ живих організмів за систематичними категоріями, якими є вид, рід, родина, ряд (у рослин порядок), клас, тип (у рослин відділ).
Систола скорочення м'язів серця після їх розслаблення (діастоли), унаслідок чого кров нагнітається в артеріальну систему.
Склерони маса ущільнених, переплетених між собою гіфів, вкрита зовні твердою темною оболонкою; утворюються в про­цесі вегетативного розмноження грибів.
Сколіоз бічне викривлення хребта, що виникає в дітей унаслі­док неправильного сидіння за сто­лом, партою або після перенесе­них хвороб (рахіт, поліомієліт тощо).
Слань те саме, що талом.
Смерть припинення життє­діяльності організму, руйнування його як цілісної системи. У ссавців і людини розрізняють два етапи смерті: клінічну (кінцевий стан, який настає після припинення сер­цевої діяльності та дихання і продовжується до виникнення незворотних змін у вищих відділах центральної нервової системи) та біологічну смерть (незворотне припинення фізіологічних проце­сів у клітинах і тканинах).
Сорт сукупність культурних рослин одного виду, яка штучно створена людиною і має певні спадкові особливості, спадково закріплену продуктивність, струк­турні (морфологічні) ознаки.
Спадковість здатність організмів передавати наступно­му поколінню свої ознаки та якості, тобто відтворювати собі подібних.
Спадковість цитоплазматична здатність певних структур цитоплазми зберігати та переда­вати нащадкам частину спадко­вої інформації батьків, що може здійснюватися двома шляхами: 1) успадкуванням ознак, які зумов­лені позаядерними генами, роз­ташованими в пластидах (стро­катість листків нічної красуні) або мітохондріях (наявність ди­хальних ферментів у дріжджів); 2) появою в нащадків ознак, зу­мовлених ядерними батьківськи­ми генами, на вияв яких впливає цитоплазма яйцеклітини (напря­мок спіралізації черепашки ставковика).
Сперматогенез розвиток чо­ловічих статевих клітин сперматозоонів (сперматозоїдів) у сім'яниках людини і тварин.
Сперматозоїд зріла чоловіча статева клітина (гамета) людини, тварин та багатьох рослин. Має гаплоїдний набір хромосом. Інша назва — сперматозоон.
Сперматозоон — сперматозоїд, або спермій.
Спермій чоловіча статева клітина (гамета) покритонасін­них та більшості голонасінних рослин. Має гаплоїдний набір хромосом. Інша назва сперма­тозоон.
Сплячка стан тимчасового глибокого пригнічення всіх життєвих процесів у тварин, у яко­му вони перебувають протягом несприятливого сезону року.
Спорангій орган нестатево­го розмноження грибів, спорових рослин, у якому утворюються спори.
Спори нестатеві репродук­тивні утворення в грибів, споро­вих рослин (мохи, папороті тощо) і паразитуючих найпростіших (споровики), які складаються з однієї або кількох клітин, вкритих звичайно щільною, стійкою до зов­нішнього впливу оболонкою.
Спорофіт нестатеве поколін­ня або етап життєвого циклу рослин від зиготи до утворення спор. Чер­гується з гаметофітом і має в кліти­нах диплоїдний набір хромосом.
Стать сукупність генетич­них і морфофізіологічних особли­востей, що забезпечує статеве роз­множення організмів. Стать організму генетично визначається статевими хромосомами.
Стафілококи бактерії роди­ни кокових (кулястої форми), що утворюють гроноподібні скупчен­ня. Здебільшого спричиняють нагноєння ран, фурункули, ангі­ни тощо.
Стебло — осьовий вегетативний орган рослини, що має необме­жений верхівковий ріст, позитив­ний геліотропізм, радіальну симет­рію, несе на собі бруньки, листя та органи розмноження. З'єднує два полюси живлення рослини корені та листя.
Стебло головне стебло, яке розвивається з бруньки зародка насінини.
Стебловий живець відтинок пагона з кількома вузлами, брунь­ками та придатковими коренями (смородина, троянда, тополя).
Столон видовжений підзем­ний пагін без придаткових коренів, на кінці якого утворюється буль­ба (картопля).
Стрептококи бактерії роди­ни кокових (кулястої форми), з'єднані між собою у вигляді лан­цюжка. Можуть спричиняти гній­ні запалення, ангіни тощо в лю­дини і тварин.
Структура — 1) будова; 2) об'єкт, якому властива ста­лість, стійкість до зовнішніх та внутрішніх змін (див. система).
Субстрат поживне середови­ще і середовище закріплення для мікроорганізмів, грибів та рос­лин.
Супліддя плід, що утворив­ся з маточок кількох квіток (супліддя буряку, шовковиці, анана­са), які зрослися.
Суцвіття спеціалізований квітконосний пагін, який має квітки та видозмінені листки. Прості суцвіття мають одну вісь (китиця, початок, головка, ко­шик, зонтик), складні роз­галужену вісь (волоть, складний зонтик, складний колос). Біоло­гічне значення суцвіть присто­сування до запилення.
Сфінктер система кільцевих м'язів у тварин та людини, за умо­ви скорочення яких закривається або звужується отвір (сфінктер сечового міхура, анального отво­ру тощо).
Схрещування аналізуюче схрещування досліджуваного організму з іншим, який є рецесивною гомозиготою за да­ною ознакою, що дає змогу ви­значити генотип першого. Засто­совується в селекції рослин і тва­рин.
Схрещування дигібридне схрещування форм, які вирізня­ються двома парами альтер­нативних ознак.
Схрещування моногібридне схрещування форм, які вирізня­ються однією парою альтер­нативних ознак.
т
Таксиси рухові реакції од­ноклітинних тварин, деяких клітин (гамети і спори з джгути­ками) та органел (лейкопласти, хлоропласти) на зовнішній под­разник. Щодо напряму руху відносно подразника бувають по­зитивними та негативними.
Таксони класифікаційні оди­ниці в систематиці рослинних і тваринних організмів вид, рід, родина тощо.
Талом — нерозчленоване на корінь, стебло та листки вегетати­вне тіло нижчих та деяких вищих рослин.
Теорія система основних тверджень у певній галузі знань, яка узагальнює досвід і відобра­жає закономірності природи, сус­пільства та людського мислення.
Теплокровні тварини твари­ни з постійною температурою тіла, що майже не залежить від температури навколишнього сере­довища (птахи, ссавці).
Терморегуляція сукупність фізіологічних     процесів     в організмі людини і теплокровних тварин, спрямованих на підтри­мання постійної температури тіла. Тепло в організмі утворю­ється внаслідок розщеплення органічних речовин. Віддавання тепла відбувається шляхом теплопроведення, тепловипром­інювання та випаровування води через шкіру.
Тироксин — гормон щитопо­дібної залози, що стимулює обмін речовин, ріст і дифе­ренціацію тканин в організмі людини й тварин.
Трава багаторічна життєва форма рослини з одним або кількома нездерев'янілими па­гонами, надземна частина яких сезонно (восени) відмирає, а підземна частина з бруньками відновлення переносить неспри­ятливі умови (зимує).
Трава однорічна життєва фор­ма рослини, життєвий цикл якої продовжується від проростання насінини до утворення власного насіння та відмирання, тобто один вегетаційний період.
Транспірація фізіологічний процес випаровування води живи­ми рослинами.
Трипсин травний фермент людини та вищих тварин, який синтезується підшлунковою зало­зою і бере участь у розщепленні білків.
Тропізми спрямовані ростові рухи (вигини) органів рослин, які спричиняються однобічним впли­вом різних факторів середовища (світла, земного тяжіння, хі­мічних речовин).
У
Успадковування передача батьківських ознак нащадкам. Зу­стрічається псевдоуспадковування, коли подібність між батька­ми та нащадками зумовлена лише зовнішніми факторами.
Успадковування проміжне тил успадковування, коли гетерози­готна особина за фенотипом зай­має проміжне місце між відпові­дними фенотипами гомозиготних домінантних та рецесивних осо­бин. У цьому випадку жоден з алельних генів не домінує над іншим. Наприклад, гібриди пер­шого покоління після схрещуван­ня рослин нічної красуні з білим та червоним забарвленням віноч­ка мають рожеве забарвлення.
Ф
Фаги віруси, що здатні роз­чиняти бактерії. Інша назва — бактеріофаги.
Фагоцитоз — активне захоплен­ня і поглинання живих клітин та неживих частинок одноклітин­ними організмами або особливи­ми клітинами — фагоцитами (вид лейкоцитів). В останньому випад­ку одна із захисних реакцій організму.
Фактор причина, рушійна сила певного процесу або одна з головних його умов.
Фактор обмежувальний фак­тор середовища, що виходить за межі витривалості організму (за межі допустимого максимуму чи мінімуму): волога, світло, темпе­ратура, живлення тощо.
Фактор оптимальний най­сприятливіша для організму інтенсивність екологічного фак­тора (світла, температури, по­вітря, вологості, ґрунту та ін.).
Фактори еволюційні чинни­ки, що приводять до адаптивних (пристосувальних) змін орга­нізмів, популяцій та видів.
Фактори екологічні окремі елементи середовища, що взаємо­діють з організмом.
Фактори кліматичні абіо­тичні фактори середовища, що об'єднують надходження соняч­ної енергії, напрям та силу вітру, співвідношення вологості й тем­ператури.
Фауна сукупність видів тварин, що живуть на певній території.
Фенотип сукупність ознак і якостей організму, які виявля­ються внаслідок взаємодії геноти­пу та середовища існування.
Ферменти специфічні білкові речовини, які зумовлю­ють біохімічні перетворення в організмі в процесі обміну речо­вин. Інша назва — ензими.
Фізіологія — наука про функції організму й окремих його частин та про механізми їх регулювання.
Фізіотерапія — використання з лікувальною метою факторів як природного походження (соняч­не світло, повітря, вода, грязі), так і одержаних штучно (елект­ричний струм, струми ультрави­соких частот, ультрафіолетові промені, ультразвук, іонізоване повітря).
Філогенез процес історично­го розвитку органічного світу,
його систематичних груп типів, класів, рядів, родин, родів та видів.   »
Фітогормони фізіологічно активні речовини, які утворю­ються в рослинах і необхідні в надзвичайно малих кількостях для їх нормальної життєдіяльності. Найбільш вивченими є ауксини, каротиноїди (жовті, оранжеві та червоні пігменти), вітаміни гру­пи В, вітаміни С, К, Е.
Фітонциди — біологічно ак­тивні речовини, які утворюються рослинами та припиняють або пригнічують ріст і розвиток інших організмів.
Фітофаги тварини, що жив­ляться рослинами.
Фітоценоз рослинне угрупо­вання, яке склалося історично на однорідній ділянці території внас­лідок поєднання взаємодіючих факторів. Характеризується пев­ним видовим складом, життєвими формами, ярусністю (надземною та підземною), ряснотою (часто­тою наявності видів), роз­ташуванням, зовнішнім вигля­дом, життєвістю, сезонною мінливістю, розвитком (зміною угруповань).
Флоема сукупність тканин у рослинному організмі, по яких пересуваються органічні речовини від листків до коренів. Складаєть­ся із ситоподібних трубок і луб'я­них волокон. Інша назва луб.
Флора сукупність видів рос­лин на певній території, яка скла­лася історично.
Флюорографія одержання зменшеного тіньового рентгенів­ського зображення на фотоплівці шляхом фотографування з флюоресціюючого екрана. Спосіб ма­сового обстеження населення з метою виявлення захворювань дихальної та серцево-судинної систем.
Фолікули різні утворення, що мають вигляд мішечка чи пухир­ця, в організмі людини й тварин. Розрізняють фолікули яєчника, щитоподібної залози, волосяні.
Фотоперіодизм — потреба організмів у періодичній зміні певної тривалості дня та ночі.
Фотосинтез процес утворен­ня зеленими рослинами органіч­них речовин з вуглекислого газу та води за допомогою світлової енергії, що поглинається хлоро­філом.
X
Хаос 1) у давньогрецькій міфології зяюча безодня, напов­нена туманом і мороком, яка існу­вала до виникнення світу; 2) по­вний безлад. За сучасними уявлен­нями, хаос нерозривно пов'язаний з поняттями самоорганізації та впорядкування структури.
Хвилі життя коливання чи­сельності особин популяції, які можуть залежати від циклу розвит­ку організмів виду або бути зумов­лені генетично (сезонні коливан­ня чисельності однорічних рос­лин, комах тощо), а також зміна­ми інтенсивності екологічних факторів (умови зимівлі, тиск хи­жаків, паразитів, наявність їжі тощо). Хвилі життя є одним з еле­ментарних факторів еволюції.
Хеліцери — перша пара головогрудних кінцівок у павукоподіб­них у вигляді рухомих кігтиків, на кінці яких відкриваються прото­ки отруйних залоз; слугують для вбивання здобичі та для захисту.
Хемосинтез процес утворен­ня органічних речовин живими істотами з вуглекислого газу та інших неорганічних речовин без участі світла. Властивий певним видам бактерій.
Хижаки тварини, окремі види рослин та грибів, які полю­ють на живих тварин, ловлять їх, вбивають та поїдають.
Хімозин фермент, який син­тезується травними залозами шлунка людини та вищих тварин і звурджує білок молока.
Хітин азотовмісний поліса­харид, який є основним компо­нентом зовнішнього кістяка чле­нистоногих та оболонок клітин деяких грибів.
Хламідоспори клітини із щільною оболонкою, на які роз­падаються гіфи грибів у процесі вегетативного розмноження.
Хлоропласти пластиди в рос­линних клітинах, у яких містить­ся хлорофіл, що дає зелений колір рослині та здійснює фото­синтез.
Холоднокровні тварини твари­ни з несталою температурою тіла, що змінюється залежно від тем­ператури      навколишнього середовища (безхребетні, риби, земноводні, плазуни).
Хорда первинна кістякова вісь у хордових тварин і людини. У ланцетника, круглоротих і деяких риб зберігається протягом усього життя; у зародків хребет­них замінюється на хребет.
Хоріон зовнішня зародкова оболонка в плазунів, птахів і сса­вців на ранніх етапах індивідуаль­ного розвитку. У зародка ссавців і людини зовні вкритий ворсинками, які вростають у слизову оболонку матки, утворюючи плаценту.
Хроматин речовина (нуклеопротеїд) клітинного ядра, що становить основу хромосоми. У процесі клітинного поділу кон­денсується й утворює компактні структури, видимі під мікроско­пом (хромосоми).
Хроматофори 1) у рослин забарвлені включення в клітинах водоростей; 2) у тварин і людини клітини в шкірних покривах, що містять зернисті пігменти.
Хромопласти пластиди в рос­линних клітинах, які містять жовті, оранжеві, червоні пігмен­ти. Властиві переважно дозрілим плодам.
Хромосоми — структурні еле­менти ядра еукаріотичної кліти­ни, що складаються з білків і ДНК, яка містить спадкову інфор­мацію організму. У хромосомах у лінійному порядку розміщені гени. Мають специфічну форму та розміри. Під час клітинного по­ділу здатні до самоподвоєння, унаслідок чого забезпечується пе­редача спадкових якостей на­ступному поколінню. Клітини прокаріотів мають окрему моле­кулу ДНК, яка часто називається хромосомою.
Хромосоми статеві хромосо­ми, що визначають стать у різно­статевих організмів. У хро­мосомному наборі клітин ссавців і людини особини жіночої статі мають дві однакові статеві хро­мосоми (XX), а чоловічої — дві неоднакові (XY).
Ц
Царство (у біології) вища таксономічна категорія в системі організмів. Сучасна біологія роз­різняє також таксони ще вищого порядку — імперії: Доклітинні організми та Клітинні організми. Доклітинні організми представ­лені лише одним царством — Віруси. Імперія Клітинні організ­ми поділяється на два надцарства: Доядерні (Прокаріоти) та Ядерні (Еукаріоти). Доядерні містять тільки одне царство Дроб'янки, а Ядерні три царства: Гриби, Рос­лини, Тварини.
Циклічність повторення пев­них періодів життя. Розрізняють сезонну, добову, життєву (період від народження до смерті) циклічність, а також циклічність у чергуванні ядерних фаз — диплоїдної та гаплоїдної.
Циста тимчасова форма існування численних одноклітин­них організмів, яка має щільну захисну оболонку. Деякі най­простіші можуть існувати за не­сприятливих умов у вигляді цисти кілька років.
Цитоплазматична спадковість позаядерна спадковість, яка здійснюється за допомогою моле­кул ДНК, розташованих у плас­тидах і мітохондріях.
Ч
Червова книга перелік назв рідкісних і таких, яким загрожує зникнення, видів рослин і тварин. Містить короткі дані про їх біоло­гію, розповсюдження, причини скорочення чисельності та зник­нення окремих видів.
Чиста лінія сукупність гено­типно однорідних нащадків у самозапильних рослин або самозаплідних тварин, коли майже всі гени перебувають у гомозиготно­му стані.
«Чорний список» міжнарод­ний список вимерлих видів тварин і рослин, від яких залишилися лише опудала, кістяки, тушки, малюнки, гербарії, що зберігають­ся в музеях. За 400 останніх років на Землі зникли близько 70 видів ссавців, близько 70 видів птахів, тільки у Європі понад 3 тис. видів рослин. Екземпляри числен­них зниклих видів рослин зберег­лися в ботанічних садах.
Щ
Щеплення — пересаджування стеблового живця або бруньки однієї рослини (прищепи) на стебло іншої рослини (підщепи) з наступним їх ростом (яблуня, груша тощо).
Я
Яйцеклітина жіноча статева клітина тварин і рослин, з якої внаслідок запліднення або парте­ногенезу може розвинутися новий
організм. Містить гаплоїдний набір хромосом.
Ярусність розчленованість рослинного угруповання на горизонти, шари, покриви та інші структурні й функціональні товщі.









9



7


























1 коментар: